English

Ushqim i shëndetshëm për meshkujt

Mos i ndani nga tavolina apo dieta juaj.

1. Domatet janë të pasura në lycopene, një antioxidant i fuqishëm që mund t'ju mbrojë nga disa lloje kanceresh. Disa studime tregojnë se njerëzit që hanë salcë domate rregullisht kanë më pak gjasa që të sëmuren nga kanceri i prostatës, por jo të gjitha studimet e mbështesin këtë. Bonci thotë se domatet janë me vlerë në kohën tuaj gjithsesi, sepse ato ofrojnë një shumëllojshmëri të ushqyesve bimore. Shtimi i Salcë domatesh për makarona është një mënyrë e lehtë për të bërë një vakt më shumë kalori.

2. Patatet e pjekura janë të përzemërta dhe të lehta për tu bërë. Ato janë gjithashtu çuditërisht të larta në vitaminë C, një antioxidant që punon kundër radikaleve të lira në trup, që janë normale të metabolizmit, por bëhen të dëmshme në nivele të larta dhe janë të lidhura me zhvillimin e kancerit, sëmundje të zemrës, madje edhe artriti. Burime të tjera të vitaminës C përfshijnë speca jeshile, kivi, agrume dhe fruta.

3. Vezët sigurojë Lutein, proteina dhe hekur - por ju duht të hani vezën të tërë. "Edhe pse e verdha e vezës është një burim i kolesterolit, ajo ka gjysmën e proteinave në të dhe shumicën e shijes", thotë Bonci. Ajo rekomandon që të hiqni dorë nga disa ëmbëlsira për t'i lënë vend, vezës në dietën tuaj. Nëse keni kolesterol të lartë, pyesni doktorin tuaj se sa vezë duhet të hani në javë.

4. Kur keni nevojë për të rritur vigjilencën tuaj, mund të pini një filxhan kafe të thjeshtë të stilit të vjetër.
Studiuesit thonë se kafja e thjeshtë nuk ka asnjë kalori. Dhe kjo është më e mirë se pijet e tjera energjike dhe tepër të shtrenjta.

5. Si mund të zbutni muskujt e lënduar?
Hani qersh dhe në çdo kohë lëng qershie dhe vishnje pasi ka pigment anti inflamantor dhe nuk ka asnjë efekt anësor.

6. Avokado ka përmbajtje të lartë yndyre por jo nga ajo yndyrë që dëmton oranizmin. Yndyrë monounsaturated është gjetur në avocado e cila shërben për të luftuar kolesterolin e mirë dhe atë të keq (HDL dhe LDL). Ngrënia e avokados ul kolesterolin në masën 25-35 %. Vaj ulliri dhe arra gjithashtu përmbajnë yndyrna të mira.

KOMENTE