English

Përgjaket Ukraina. Protestuesit përleshen me policinë për rusishten

Kiev - Policia ukrainase të mërkurën përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë një protestë kaotike kundër një ligji të diskutueshëm që e forcon statusin e gjuhës ruse.
Opozita ka reaguar e zemëruar për kalimin e nxituar të ligjit nga parlamenti ukrainas, vonë të martën, e cila nuk ishte në axhendën e parlamentit për atë ditë.
Rreth 1,000 njerëz, duke përfshirë edhe yllin e boksit dhe figura të opozitës si Vitali Klitschko, organizuan një protestë zemërimi në qendër të Kievit ku u përfshinë me shpejtësi në përleshje me policinë.
Disa njerëz u mbuluan në gjak dhe xhama të thyer në rrugë në vendin e protestës, jashtë një qendre konferencash në Kiev, ku presidenti Viktor Yanukovych kishte planifikuar për të folur me shtypin.

Klitschko tha se një shishe u hodh gjatë rrahjes, duke plagosur dorën e tij. Policia përdori gaz lotsjellës në një përpjekje të dukshme për të sjellë situatën nën kontroll.
Kaosi duket të jetë një kthim në biznes si zakonisht për Ukrainën - e cila ka një reputacion të mirë për të fituar paqëndrueshmërinë politike - pasi mikpritja e saj miqësore dhe efikase ndaj futbollit Euro-2012 impresionoi fansat e huaj.
"Vendi duhet të jetë përdorur përshtypjet unike e miliona evropianëve nga Euro-2012," fumed Ekonomik Ministri Developmemnt dhe biznesmen i njohur Petro Poroshenko.
Kritikët kanë frikë se kjo do të cënojë sovranitetin e Ukrainës dhe do ta kthejë vendin nën ndikimin e Moskës. Ndërsa gjuha ukrainase do të mbetet gjuha zyrtare e vendit rusishtja mund të përdoret në gjykata, spitale, shkolla dhe institucione të tjera rusisht-folëse në rajone të vendit.

Ndërkohë zoti Yanukovych vendosi të shtyjë fjalimin e tij pasi përleshjet vazhduan, ai i ftoi liderët e parlamentit dhe krerët e fraksioneve parlamentare për të diskutuar dorëheqjet.

Litvin - i cili kryeson bllokun e vet, por mbështet shpesh Yanukovych - ndërkohë u ankua për ligjin e miratuar nga parlamenti.
"Unë u mashtrova, Ukraina u mashtrua, njerëzit ishin të mashtruar," tha ai.

Projekt-ligji - i cili ende duhet të nënshkruhet nga Yanukovych - thotë se gjuha ukrainase është gjuhë zyrtare, por thekson se gjuhët e pakicave mund të përdoren nga zyrtarët dhe organet në rajonet ku popullsia përdor këto gjuhë.
Kjo i jep një shtytje rusishtes, duke sjellë frikë se ligji do të dëmtojë përdorimin e gjuhës ukrainase.
"Kjo nuk është një çështje e gjuhës, kjo është një përçarje e vendit", ka thënë Klitschko, për gazetarët, i cili kryeson partinë politike Aleanca Demokratike Ukrainase në Kiev.

KOMENTE