Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Foto që tronditi botën. Shpëton djaloshi palestinez (VIDEO)
English

Foto që tronditi botën. Shpëton djaloshi palestinez (VIDEO)

Gjatë ngjarjeve të Jeruzalemit së ditës së dielë, një djalë palestinez, ndoshta 10 vjeç, u ndoqën poshtë në një rrugë të Jeruzalemit Lindor nga një oficer shumë i zemëruari Policisë Kufitare. Djali për pak mund të kishte humbur jetën, por, një 22 vjeçare aktiviste femër izraelite, pengoi arrestimin e djalit duke e shtyrë oficerin dhe lejuar djalin palestinez të largohet.

Dita e Jeruzalemit është menduar të jetë një festë e 'bashkimit' të qytetit, pas fitores së Izraelit në luftën e vitit 1967. Në praktikë, kjo është një ditë për nacionalistët izraelite, të mbështjellë në flamuj, vallëzim në qarqet, duke kënduar dhe duke brohoritur (përfshirë këngë popullorre izraelite nacionaliste, 'vdekje për arabët') si ata marshojnë nëpër rrugët e Jeruzalemit Lindor dhe qytetit të vjetër. Shumë prej demonstruesve hebraike transportohen me autobuzë në krahun e djathtë yeshivas në Izrael dhe Bregun Perëndimor.
Por një ditë më parë policia izraelite i sugjeroi tregtarëve palestinezë që të mbyllnin me qepena dyqanet me qëllim që të mos ishin shkak i ndonjë incidenti. Por përsëri një incident që ishte një provokim i hapur midis policit izraelit dhe një djali 10 vjeçar palestinez ndodhi.
Situata mes palestinezëve dhe izraelitëve asnjëherë nuk ka qenë e qetë në parametrat e duhur.

1157

KOMENTE