Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Fukushima bërthamore u bë qëllimisht nga njeriu
English

Fukushima bërthamore u bë qëllimisht nga njeriu

Kriza në centralin bërthamor Fukushima ishte "një fatkeqësi thellësisht e bërë nga njeriu", ka thënë një panel parlamentar japonez.

Katastrofa "mund dhe duhet të ketë qenë parashikuar dhe ndaluar" dhe efektet e saj "zbuten nga një përgjigje më efektive e njeriut", tha ai.

Raporti ka kataloguar mangësi serioze në qeveri.

Ai gjithashtu fajësoi konventën kulturore dhe një ngurrim për të pyetur autoritet.
Gjashtë reaktorë në Fukushima centrali bërthamor Daiichi ishin dëmtuar rëndë pas tërmetit dhe cunamit të 11 marsit të 2011 të cilët u rrëzuan nga sistemet e ftohjes të reaktorit, duke çuar në shkrirjen dhe lirimin e radioaktivitetit.

Dhjetëra mijëra banorë u evakuuan nga një zonë rreth impiantit edhe pse punëtorët luftuan për të sjellë reaktorët nën kontroll. Tepco deklaroi se reaktorët u stabilizuan në dhjetor 2011.

Anëtarët e Aksidenteve Bërthamore Fukushima, Komisioni i Pavarur Hetimor u caktua për të shqyrtuar trajtimin e krizës dhe të bëjë rekomandime.

Hetimi përfshirë 900 orë të seancave dhe intervistave me më shumë se 1.000 njerëz.
Në raportin përfundimtar të panelit, kryetari i saj tha se një numër i gabimeve dhe neglizhencës me dashje, kishte lënë botën bimore të papërgatitur për nga tërmeti dhe cunami.
"Edhe pse shkaktuar nga këto ngjarje kataklizmike, aksidenti i mëvonshëm në Fukushima Daiichi Nuclear, nuk mund të konsiderohet si një fatkeqësi natyrore," tha ai.
Kjo ishte një fatkeqësi thellësisht e shkaktuar nga njeriu - që mund dhe duhej të ketë qenë parashikuar dhe ndaluar."

Pas gjashtë muajsh të hetimit, paneli arriti në përfundimin se katastrofa "ishte rezultat i marrëveshjes së fshehtë midis qeverisë, rregullatorëve dhe Tepco", themeluar në dështimin e sistemeve rregullatore.

Ai tha se situata në uzinën e përkeqësuar si pasojë e tërmetit, u krijua sepse agjencitë qeveritare "nuk funksionuan si duhet duke luajtur rolin që kishin.
Ai gjithashtu nënvizoi dështimet e komunikimit mes Tepco dhe zyrës së kryeministrit Naoto Kan,i cili vizitoi vendin menjëherë pas tërmetit, por Tepco shmangi stafin.

Raporti tha se rregullatorët duhet "të kalojnë nëpër një proces të transformimit thelbësor" për të siguruar sigurinë bërthamore në Japoni.

KOMENTE