Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Numrat e transferimit të futbollit dhe kostot, rënie globale
English

Numrat e transferimit të futbollit dhe kostot, rënie globale

Numrat e transferimit të futbollit kombëtar dhe pagesat e blerjes së lojtarëve janë ulur ndjeshëm gjatë vitit 2012.


Në gjashtë muajt e parë të vitit ato ishin ulur me 9 përqind ndërsa tani ato kanë shkuar deri në 34 përqind.

Totali i të ardhurave nga 4,973 transferta nga e gjithë bota ishte 576 milion dollarë.

Rënia mund të jetë për shkak të problemeve të vazhdueshme ekonomike globale dhe në të ardhmen UEFA duhet të ndryshojë rregullat e lojës.

Të dhënat u zbuluan nga Sistemi i FIFA-s Transfer Matching System (TMS) e cila përdor teknologji moderne elektronike me qëllim për të bërë transferta ndërkombëtare të futbollit, më transparente dhe në përputhje me ligjin.

KOMENTE