English

Digjen të gjallë më shumë se 100 veta

Më shumë se 100 njerëz kanë vdekur në pjesën jugore të Nigerisë, pasi një çisternë që mbante benzinë u përplas.

Autoritetet thonë se automjeti nuk shpërtheu menjëherë në flakë, kështu që fshatarët aty pranë nxituan për të mbledhur karburantin.

Por çisterna shpërtheu në këtë kohë, duke djegur shumë prej tyre me vdekje.

Gazetarja Emeka Idika i tha BBC se një varrim në masë do të zhvillohet në shtetin Rivers dhe rreth 35 persona kishin shkuar në spital.

Ai tha se numri i të vdekurve mund të jetë më i lartë sa që disa njerëz nga fshati fqinj i Okogbe ishin në zjarr si ata vraponin në shkurre për të shuar flakët e tyre.

Një tjetër gazetar, Oluchi Iwuoha Chimezie, i tha BBC se kishte numëruar më shumë se 100 trupa.

Agjencia Kombëtare e Menaxhimit të Emergjencave në Nigeri tha në një deklaratë se deri tani ishin gjetur 95 trupa.

Fatkeqësi të tilla nuk janë të pazakonta në Nigeri.
Qindra njerëz kanë vdekur gjatë dekadës së fundit duke u përpjekur për të marrë karburant që rrjedh nga tubacionet që janë thyer ose janë vandalizuar.

Nigeria është një eksportues i madh i vajit, por miliona qytetarë të saj jetojnë në varfëri.

KOMENTE