English

10 Këshilla për udhëtim me bebe në avion

Për të gjithë ata prindër që udhëtojnë me avion, me bebet e tyre më poshtë do të gjeni disa këshilla se si duhet të veproni që të jeni më të qetë.


1. Shikoni fluturimet në "orët e magjishme"
Mos rezervoni një fluturim në dritaren midis orës 3-7 pasdite. Është shumë më e lehtë për të marrë fluturime në mëngjes, sepse foshnjën e zë gjumi mirë, është e lumtur dhe më shumë i adaptueshëm.

2. Rezervoni një vend në dritare.
Kjo ju jep jetën private për infermierinë ose të ushqyerit dhe përmban një "mur" (dritare), për gjërat e këqija si të vjellat. Drita që vjen nga dritarja ndihmon fëmijën për gjumë. Dhe shumë fëmijë pëlqejnë dritaren pasi humbasin mendjen jashtë.

3. Shkoni tek porta herët dhe shihni nëse ju mund të uleni në ndonjë vend bosh.
Nëse avioni nuk është plot, shoqëruesit ajrore do t'ju lejojnë të shkojë në një vend tjetër bosh. Ky është një rezultat i madh sepse bebja është në hapësirën e tij dhe merr dremitje më shpejt.

4. Merrni një shok në udhëtim
Nëse është e mundur, të jetë i sigurt një anëtar i familjes, mik apo familjar vjen me ju. Kjo do t'ju lejojë të pushoni pak dhe do t'ju ndihmojë në kujdesjen e raqeve që ka fëmija me vete.

5. Përgatituni për të qënë infermierë.
Vishuni lehtë dhe sa më sportivë dhe praktikë për veten tuaj. Merrni për beben dhe biberon pasi ju ndihmon shumë.

6. Merrni lodra
Merrni me vete në çantën e vogël që mbani brenda lodra të cilat i tërheqin vëmendjen dhe që nuk bëjnë shumë zhurmë.

7. Merrni gjërat elementare në çantën e fëmijës
Merrni me vete një qese të vogël mbushur me disa lodra, një biberon (në qoftë se fëmija juaj përdor një të tillë), pelena ekstra, peceta fashirje, rroba për t'u ndërruar, një xhup shtesë. Peceta dezinfektuese për duart, fytyrën, pasi fëmijët prekin çdo gjë dhe avionët janë të mbushur me ngarkesë bakteriale të madhe.

8. Sillni një zgarë baby.
Brenda mundësive ose nëse e keni merrni një tundëse fëmijësh pasi e vendos në të dhe fëmija mund të flerë gjumë më shpejt.

9. Nëse keni mundësi, prisni derisa fëmija është 6 muaj.
4 muaj është një moshë e vështirë për të udhëtuar. Nga 6 muaj, ciklet e e fjetjes së foshnjave janë më të rrënjosur dhe ata janë më elastik. Nëse ata humbasin një sy gjumë, ata mund të rrokullisen me të mirë. Edhe 0-4 javë do të jenë më mirë se 2-4 muaj për shkak se foshnjat janë ende në botën e tyre dhe mund të flenë shumë mirë kudo.

10. Qëndroni të qetë me veten dhe fëmijën tuaj.
Pavarësisht nga përpjekjet tuaja të mira, ndonjëherë foshnja vetëm qan në avion dhe duket sikur të gjithë ju kritikojnë ju me vështrime. Mos u mërzitni, duroni, vetëm me të mirë dhe qetësi do e kaloni. Mundohuni të bëni humor me të.

KOMENTE