Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Nelson Mandela, vizitohet nga Bill Clinton për ditëlindjen e tij
English

Nelson Mandela, vizitohet nga Bill Clinton për ditëlindjen e tij

12 milion nxënës në të gjithë Afrikën e Jugut kanë kënduar një këngë të krijuar posaçërisht si pjesë e festimeve zyrtare për ditëlindjen e 94 të Nelson Mandelës, të mërkurën.

Ish presidenti i Afrikës së Jugut do të kalojnë ditën në heshtje me familjen e në shtëpinë e tij në fshatin e Qunu Kepi Lindor, ku ai ka lindur.
Ai kaloi 27 vjet në burg për udhëheqjen e një fushatë të armatosur kundër aparteidit.

Z. Mandela u takua me ish-presidenti amerikan Bill Klinton të martën.
Z. Klinton, i shoqëruar nga Chelsea, bija e tij, hapi një bibliotekë të re për shkollën fillore No-Moscow, në Qunu, përpara takimit të tij me zotin Mandela.

Ai u tha fëmijëve se Madiba - kështu e thërrasin Mandelën me dashuri, në Afrikën e Jugut - që besohn në të ardhmen dhe jonë të kaluarën.

"Kur mendoj për Mandelën Unë gjithmonë mendoj për dikë që angazhohet për të ardhmen," tha zoti Clinton.

KOMENTE