English

Kolorado: 14 viktima dhe 50 të plagosur nga një sulm brenda në kinema

Një person i armatosur dhe i maskuar qëlloi për vdekje 14 persona dhe plagosi 50 të tjerë në një kinema periferike amerikane gjatë shfaqjes së filmit të fundit të Batman.
Një djalë i gjatë rreth të njëzetave i veshur në të zeza dhe me një maskë të gazit, hapi zjarr në shfaqjen e The Dark Knight në qendrë Aurora në Kolorado.

Dëshmitarët thanë se njeriu, që mendohet të jetë në të njëzetat e hershme të tij, hyri dhe e hodhi përmmes daljes emergjente në pjesën e përparme të auditorit, i veshur me trup të blinduara, dhe filloi punë në audiencë me një pushkë dhe dy pistoleta si ai bëri rrugën e tij deri në shkallët, dhe nuk i zgjodhi viktimat e tij por qëlloi në mënyrë të rastësishme.

Më pas menjëherë një burrë, me dy armë zjarri, u arrestua në një park afër makinave dhe i tha policisë se eksplozivët ishin ruajtur në shtëpinë e tij.
Shefi i policisë së Dan Oates u tha gazetarëve se një bllok apartamentesh në veri të Aurorës ishin evakuuar si pasojë e atij informacioni.

Spitalet dhe gjithë qyteti u alarmua, ndërkohë në viktimat nuk kishte fëmijë sipas policisë.

Një dëshmitar tha se njerëzit bërtisnin dhe menduam se ishte ndonjë pjesë filmi i frikshëm.
Policia thotë se është ende herët në hetim, por që nuk ka lidhje terrorizmi deri tani.
Incidenti ka ndodhur rreth 30 minuta pasi shfaqja kishte filluar.
Zëdhënësja e policisë Cassidee Carlson tha: "skena është ende shumë aktive dhe ne kemi pak informacion në këtë kohë. '


KOMENTE