English

Avioni humb kontaktet me kullën e Londrës. Avioni luftarak niset për verifikim

Një avion jet RAF luftarak i ngarkuar për mbrojtjen e kapitalit kundër sulmeve terroriste ajrore gjatë Olimpiadës fluturoi sot për herë të parë, kur kontrollorët e trafikut ajror humbën kontaktet me një aeroplan komercial me pasgjerë.

Typhoon u zhyt në qiell pak para orës 11.30 të paradites nga RAF Northolt në veri perëndim të Londrës pas frikës se avioni ishte në telashe.
Një luftëtar jet i dytë është mbajtur në gatishmëri në pistë, sipas një blogeri të aviacionit.

Kontrolluesit e trafikut ajror në Heathrow bënë thirrje urgjente pas dështimit të vendosjes së kontaktit me avionin, i cili besohet të mbante qindra pasagjerë.
Typhoon u kthye në bazën e tij, pasi komunikimi ka ri-filluar me kapitenin dhe ekuipazhin e tij.

Nuk dihet se çfarë e shkaktoi këtë situatë, por avioni luftarak u kthye menjëherë pasi komunikimi me kullën ka rifilluar përsëri dhe më pas asnjë veprim nuk ishte i nevojshëm, shprehen nga baza e fluturimeve në Londër.

Nëse një avion mashtrues refuzon të kthehet prapa, kryeministri David Cameron mund të japë urdhër për luftëtarëtta gjuajnë atë - madje edhe në qoftë se ai mban civilë.

KOMENTE