Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Andriy Shevchenko lë futbollin për politikën
English

Andriy Shevchenko lë futbollin për politikën

Ish sulmuesi i Chelsea-it, Andriy Shevchenko ka njoftuar tërheqjen e tij nga futbolli në mënyrë që të ndjekë karrierën në politikë.
35-vjeçari ukrainas ka shpallur lajmin në një deklaratë të lëshuar nga klubi i tij, Dynamo Kiev.

"Kjo mund të ketë shokuar të gjithë," tha ai. "E ardhmja ime nuk është më në futboll."

Në nivelin e klubit, ai bëri debutimin e tij për Dynamo Kiev në vitin 1994 dhe vazhdoi për të fituar një reputacion si një prej sulmuesve më vdekjeprurës të Evropës ku më pas u transferua në Milan në vitin 1999.

Ai fitoi Ligën e Kampionëve me ta në vitin 2003.
Si një 29-vjeçar, Shevchenko nënshkroi për Chelsea e Jose Mourinho-s kontratën prej 30m pund në maj 2006, por kaloi një masë të madhe joproduktiv në Premier League, para se të kthehej në Milano.

Pasi ai u kthye në gjendje që të riprodhojë formën magjike të tij në San Siro, ai nënshkroi një marrëveshje dy-vjeçare me Dynamo në gusht të vitit 2009.
Shevchenko ka qenë hajmali e vendit të tij për më shumë se një dekadë, dhe ka regjistruar një rekord kombëtar me 48 gola. Aifitoi Topin e Artë në vitin 2004 si lojtari evropian i vitit.
"Unë do të shkoj në politikë," tha ai kur njoftoi tërheqjen e tij, dhe pritet të japë hollësira mbi planet e tij në të ardhmen e afërt.

KOMENTE