Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Proteina e re EP67, kundër gripit
English

Proteina e re EP67, kundër gripit

EP67, një proteinë sintetike, është gjetur e re, e cila shërben për të rritur sistemin imun dhe luftuar infeksionin e gripit.
Studiuesit nga Qendra shtetërore San Diego e Universitetit Donald P. Shiley BioScience Center, njoftoi se proteina është në gjendje të aktivizojë sistemin imunitar të njeriut brenda dy orëve të administrimit të saj.

Udhëheqësit e Ekipit, Dr Joy Phillips dhe Dr Sam Sanderson thanë se EP67 ka qenë përdorur si një ndihmës i vaksinës për vite, por ata provuan tani se çfarë efekti mund të ketë në përdorimin më vete.

"Virusi i gripit është shumë i poshtër dhe në mënyrë aktive e mban sistemin imunitar të zbuluar për disa ditë deri sa ju të keni simptoma"
"Hulumtimi ynë ka treguar se duke futur EP67 në trup brenda 24 orëve të ekspozimit ndaj virusit të gripit nxit reagimin e sistemit imunitar pothuajse menjëherë me kërcënim."

EP67 konsiderohet efektive kundër gripit, sepse ajo rrit sistemin imunitar në vend të synimeve të virusit që është futur në trup. Çdo vit, vaksinat e reja janë zhvilluar për të mbrojtur kundër shtameve të influencës mbizotëruese.

"Kur të kuptoni se jeni sëmurur nga gripi ju e keni marrë virusin disa ditë më parë. Nga trajtimet e deritanishme që kemi në dispozicion nuk ka asnjë që të shënojë direkt viruasin, trajtimet nuk janë të besueshme dhe shpesh virusi zhvillon një rezistencë kundër tyre", tha Dr. Phillips, sipas MedicalNewsToday "EP67 potencialisht mund të jetë një terapeutik që dikush dëshiron ta marrë, kur e di se do të jetë i ekspozuar ndaj gripit dhe se do që të ndihmojë trupin për të luftuar virusin para se të sëmuret."

KOMENTE