Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
NASA zbulon se flamujt amerikanë në Hënë valviten akoma
English

NASA zbulon se flamujt amerikanë në Hënë valviten akoma

Kanë kaluar pothuajse 4 dekada që kur astronautët e fundit (amerikanët) zbritën në Hënë dhe vendosën një flamur amerikan në tokën hënore, shkencëtarët pyesin veten: A valëvitet ai flamur akoma edhe pas kaq vitesh?

Së fundi imazhe të reja nga Kamera e Zbulimit Lunar NASA Orbiter simboli (LROC) ka dhënë dëshmi natën, që flamujt janë, vërtet, ende atje.
Të gjithë janë por një nga gjashtë flamujt e lënë nga astronautët amerikanë mbetet në këmbë, në bazë të një analize të hijeve që vijnë nga sipërfaqja e hënës.

Misioni i fundit ishte Apollo 17 më 14 dhjetor 1972.

Nga imazhet LROC është e sigurt se flamujt amerikanë janë ende në këmbë dhe që hedhin hije në të gjitha vendet, me përjashtim të Apollo 11 ", shkruan Mark Robinson, një hetues në programin satelitor hënor, të premten.

KOMENTE