English


Si ta kurojmë mykun në trupin tonë dhe në zonat gjenitale

Infeksion maja është një problem i madh shëndetësor dhe mjaft i zakonshëm i cili ndodh për shkak të rritjes së jashtëzakonshme të kërpudhave të njohura si Candida ose maja në trupin e njeriut. Problemi kryesisht ndodh në gratë në zonën vaginale. Megjithatë, ajo mund të ndodhë edhe në meshkuj. Përveç zonës vaginale, ky problem mund të ndodhë edhe në gojë.

Infeksioni vaginal maja është më i rëndë nga të gjithë, dhe ka nevojë të trajtohet në mënyrë efektive. Ka kruarje dhe acarim të madh në pjesën e trupit të prekur për shkak të kërpudhave maja. Në rast të infeksionit maja vaginale, ka shkarkesë me ngjyrë të bardhë nga vagina, e cila është mjaft irrituese.

Edhe pse, ju mund të gjeni disa produkteve në treg, të cilat ndihmojnë në trajtimin e kërpudhave maja me sukses, megjithatë, mjetet juridike në shtëpi janë konsideruar për të kuruar infeksionin maja në një mënyrë shumë të mirë. Le të diskutojmë këtu në lidhje me disa mënyra efektive të infeksionit maja në shërim me mënyra natyrale.

Mënyrat për të kuruar infeksionet nga kërpudhat maja

Disa mënyra efektive për të kuruar infeksionin maja janë si më poshtë:

1. Kos
Kosi është konsideruar të jetë një kurë e mirë për kërpudhat maja. Ju mund të përdorni kos për të trajtuar infeksionin maja përmes ngrënies ose duke e aplikuar atë direkt në zonën e prekur.

Kosi është i pasuruar me baktere miqësore të cilat janë mjaft të mira për shëndetin e një individi, dhe ndihmon në shërimin e kërpudhave maja me sukses. Përdorimi i kosit për infeksionin maja do të ndihmojë në parandalimin e rritjes së kërpudhave maja në trup, duke dhënë një rezultat mjaft të efektshëm.

2. Hudhër

Një tjetër kurë efektive për kërpudhat maja është hudhra. Hudhra është konsideruar të jetë trajtimi më i mirë për kërpudhat maja vaginale.

Një thelp hudhër duhet të mbështillet me fashë, dhe futet në vaginë për të trajtuar infeksionet vaginale maja.

3. Çaj nga vaji i pemëve

Aplikimi i Çaj nga vaji i pemëve në zonën e prekur do të jetë i rëndësishëm për të shëruar infeksionin nga kërpudhat maja. Kruarja dhe acarimi i lëkurës në zonën e prekur do të trajtohet në mënyrë efektive me ndihmën e këtij trajtimi.

Duke qenë një antiseptik i fortë, vaj çaj peme mund të shkaktojë disa acarim dhe inflamim në lëkurë.. Në një rast të tillë, pjesa e prekur e trupit duhet të lahet menjëherë me ujë të thjeshtë. Gjithashtu, përdorimi i këtij mjekimi për shërim të infeksionit maja duhet të shmanget krejtësisht në një rast të tillë.

4. Ushqimi i shëndetshëm

Ndjekja e një diete të shëndetshme është mjaft e rëndësishme për të parandaluar infeksionet maja. Fruta të freskëta dhe perimet e gjelbra janë të pasurua me minerale, vitamina, të kërkuara dhe antioksidantë të cilët ndihmojnë në shërimin e infeksionit maja, natyrshëm dhe në mënyrë efektive.

Të gjitha ushqimet e përpunuara, djathë, ushqime konservante, dhe ushqime të skuqura duhet të eliminohen nga plani dietë, dhe ushqime të shëndetshme duhet të përfshihen për t'u shërruar nga kërpudhat maja. Më tej, ju duhet të pini shumë ujë çdo ditë në mënyrë që të gjitha toksina të dalin jashtë nga trupi, dhe shëndeti të mbetet në gjendje të mirë.

Të gjitha trajtimet e sipërpërmendura do të ndihmojë në eliminimin e kërpudhave maja në trup në një mënyrë efektive. Mirëpo, nëse problemi ende vazhdon, duhet kërkuar ndihmë mjekësore. Disa ilaçe dhe antibiotikë mund të përcaktohen për të kuruar problemin mjekesor.

KOMENTE
 • Grissi22:27 - 06 Maj 2017
  Pershendetje ! Kam nevoje te di nese eshte e mundur te aplikoj kurimin me kos dhe hudher sepse jam ne muajin e 8 te shtazanise dhe vuaj nga ky infeksion edhe pse kam marre ilaçe dy here radhazi por pa rezultat... Do doja te provoja keto kura sepse nuk me ka ngelur rruge tjeter !!! Faleminderit !
 • albini21:52 - 10 Janar 2017
  kurr ne jet skam pas problem me krurje trupit tani me esht shfaq nje krurje ne trup pernjeher me behen puqrra te imta durve shpines barkut si tme kruhen edhe kembve kam qen te mjeku dermatologu me antibiotika me krema me nikcija me krejt po si i mora njekcija me kaloj dy tri dit fill mu rikthy marova tu kru sidomos ne pramje katastrof spo di as qka te boj qka me propozoni ju
 • ela 10:29 - 21 Shkurt 2014
  jam 35 vjec dhe vuaj nga myku. kam marre mjekime te shumta dhe se fundmi ne Greqi morra nje kure me antibiotik dhe anti myk por perserie njejta gjendje dhe kam dhimbje te barkut. ju lutem me ndihmoni cfare te bej?
 • Santi Kingstreet17:39 - 17 Shkurt 2014
  jam linda jam 30 vjece vuaj nga infeksione vaginale kam 3 vjet qe kurohem dhe nuk kam asnje pemirsim kam perdorur shume kremera sprajd ovule nga te gjitha llojet qetesohem per nje periudhe te shkurter 10 dite ose 14 dite perseri kam skuqje kruajtjene lekure brenda dy faqeve dhe sikur me bie lekura venem nje gisht ne lekure brenda jo ne thellesi ju lutem me ndihmo
 • keno00:40 - 30 Nëntor 2013
  pershendetje. jam i interesuar per antibiotik qe mund te kurojne problemet qe fola me siper, njekohesisht, do te ndjek keshillat qe me keni dhene me siper edhe do jap komentin tim. ju falenderoj dhe jam ne pritje te pergjigjes tuaj