English

Rebelët humbasin distriktin kryesor të Aleppos

Komandantët siriane rebele thonë se kanë humbur kontrollin e rrethit strategjik Salah al-Din në qytetin verior të Aleppo pas një ofensive të qeverisë.

Qyteti ka ardhur nën bombardimet e freskëta, si ushtria përpiqet të rimarrë zonat konfiskuara nga rebelët.

Irani bëri thirrje për dialog në mes qeverisë dhe opozitës, në fillim të samitit mbi krizën në Teheran.

Ndërkohë, autoritetet libanezë kanë arrestuar një ish ministër në lidhje të ngushta me presidentin e Sirisë Asad.

Michel Samaha, i cili është i njohur për pikëpamjet pro-siriane të tij, u mor në pyetje nga ana e Forcave libanez të sigurisë së brendshme mbi atë që u përshkruan si arsye sigurie.

Mediat shtetërore kanë raportuar se ushtria ishte në kontroll të plotë të rrethit, duke thënë se ajo i kishte shkaktuar humbje të mëdha në qindra mercenarë "terroriste".

"Ne kemi organizuar një tërheqje taktike nga Salah al-Din", tha komandanti rebel Hossam Abu Mohammed i Brigadës al-Shahbaa Dara në Aleppo për agjencinë e lajmeve AFP në telefon.

"Zona është tërësisht bosh nga luftëtarëtrebele. Forcat e regjimit tani janë duke përparuar në Salah al-Din".

KOMENTE