English

30 persona janë vrarë në përleshjen e Lonmin Marikana

Të paktën 30 persona u vranë kur policia u përlesh me minatorët grevistë në Marikana të Afrikës së Jugut të enjten, tha ministri i policisë.

Sipas dëshmitarëve, policia hapi zjarr ndaj sulmuesve të armatosur më së shumti me klubet dhe machetes.

Pronësia e minierës së platinit LONMIN ka qenë në qendër të një mosmarrëveshje në mes të dy sindikatave rivale.

Dhuna gjatë grevës kishte vrarë tashmë 10 njerëz.

Duke folur për radion lokale, ministri i policisë Nathi Mthethwa konfirmoi numrin e vdekjeve, duke shtuar: "Shumë njerëz u plagosën dhe numri vjen duke u rritur".

Incidenti është një nga operacionet më të përgjakshme të policisë që prej përfundimit të aparteidit në Afrikën e Jugut.
Rrethanat që çuan policinë të hapë zjarr mbeten të paqarta, por raportet nga dëshmitarët okularë sugjerojnë se të shtënat ndodhën pasi një grup i demonstruesve nxituan në një linjë të punonjësve të policisë.

Një dëshmitar, Molaole Montsho, i Afrikës së Jugut tha se policia kishte përdorur më parë topa me ujë, gaz lotsjellës dhe granata trullosëse në përpjekje për të thyer protestën.

KOMENTE