English

Vdes ministri sudanez Ghazi al-Sadiq Abdel Rahim

Ministri fetar i qeverisë sudaneze është vrarë në një aksident ajror, thotë televizioni sudanez.

Avioni civil, mbante 30 persona, duke përfshirë një delegacion të përfaqësuesve ushtarakë dhe politik, që zbritën në malet Nuba.

Besohet se të gjithë kanë vdekur. Aeroplani ishte nisur për në Kordofan jugor për një festim të Fiter Bajramit, që shënon fundin e muajit të shenjtë të Ramazanit.

Ministri Sudanit për udhëzimet FetareGhazi al-Sadiku Abdel Rahim, ishte në mesin e të vrarëve.

Vdekja përfshiu edhe kryetarin e Partisë së Drejtësisë Makki Ali Balayil, tha një zëdhënës i Kordofanit Jugor.

Ndërsa në një deklaratë televizive u tha se koha e keqe ka penguar uljen e avionit dhe në përpjekjen tjetër për t'u ulur ai është përplasur me një mal.

KOMENTE