Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
15 vjeçari amerikan zbulon test për kancerin duke përdorur Google (VIDEO)
English

15 vjeçari amerikan zbulon test për kancerin duke përdorur Google (VIDEO)

Pesëmbëdhjetë-vjeçari, Jack Andraka, student shkolle pëlqen të shohë shfaqje televizive që e bëjnë për të qeshur, në SHBA ku ai jeton.

Por kur ai ka pak kohë, i pëlqen të bëjë kërkime të avancuara në një prej laboratorëve të kancerit, më të respektuar në botë.

Jack Andraka ka krijuar një provë për kancerin pankreatik që është 168 herë më shpejt dhe më shumë se 1,000 herë më pak i shtrenjtë se standardit më i arritur në këtë fushë. Ai ka aplikuar për një patentë për testin e tij dhe tani është duke kryer kërkime të mëtejshme në Universitetin Johns Hopkins në qytetin amerikan në Baltimore.

Dhe ai e bëri atë duke përdorur Google.

Marylandasi, i cili fitoi 75.000 $ në panairin ndërkombëtar të Shkencës dhe Inxhinierisë në maj për krijimin e tij, përmend motorët e kërkimit dhe gazetat falas online si mjete që lejuan atij për të krijuar testin.

Gazetari i BBC-së bisedoi me të riun, i cili tha se ideja i erdhi , kur ai u "mërzit në klasën e biologjisë".
1289

KOMENTE