Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Virusi Ebola prek dhe Kongon
English

Virusi Ebola prek dhe Kongon

Dhjetë persona kanë vdekur pas kontraktimit të një tendosje të virusit vdekjeprurës Ebola në Republikën Demokratike të Kongos, tha organizata bamirëse mjekësore MSF.

Bamirësia tha se ka pasur edhe gjashtë raste të mundshme në qytetin e Isiro.

Shpërthimi, përfshirë edhe Bundibugyo, u raportua për herë të parë javën e kaluar pasi një person kishte vdekur.

Muajin e kaluar një shpërthim i Ebola më vdekjeprurëse në vendin fqinje Uganda ka vrarë 16 persona.

Shpërthimi në Kongo ka ndodhur në provincën orientale, e cila është në kufi me Ugandën.

Medicines sans Frontiers (MSF) ka thënë se dy shpërthime nuk mund të jenë të lidhura.

Kjo nuk është e qartë se kur saktësisht vdekje në Isiro ka ndodhur.

KOMENTE