Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Merkel i jep shpresë Greqisë për qëndrimin në eurozonë
English

Merkel i jep shpresë Greqisë për qëndrimin në eurozonë

Kancelarja Angela Merkel ka ofruar një rreze shprese për Greqinë, të premten, duke theksuar se ajo donte vendin e mbytur nga borxhet të qëndrojë në Eurozonë dhe duke u zotuar për ndihmën gjermane pas bisedimeve të krizës me kryeministrin grek.
"Unë dua të them shumë qartë ... se Greqia është pjesë e eurozonës dhe unë dua që Greqia të mbetet pjesë e eurozonës. Kjo udhëzon të gjitha diskutimet tona, "tha Merkel në një konferencë të përbashkët shtypi me Antonis Samaras.
"Unë jam thellësisht e bindur se qeveria e re greke, nën udhëheqjen e Kryeministrit Samaras, po bën gjithçka për të zgjidhur problemet që Greqia po përballet.
"Ne e dimë se kjo kërkon sakrifica të mëdha ... dhe Gjermania gjithmonë ka thënë se ai do të mbështesë Greqinë në këtë, "shtoi kancelarja.
Nga ana e tij, Samaras u zotua që do të mbajë të gjitha premtimet e Greqisë për kreditorët e saj ndërkombëtare dhe tha se ai nuk kishte kërkuar të holla shpëtimi më shumë, por vetëm "hapësirë për të marrë frymë" për të zbatuar shkurtimet e shpenzimeve dhe reformat e nevojshme.
"Unë jam i sigurt se plani ynë së shpejti do të japë fryt. Ne do të godasim në objektivat tona, "u zotua Samaras, duke folur përmes një përkthyesi, para se të shtonte:". Veprimet flasin më shumë se fjalët "
"Ne jemi në fillim të një faze të re në marrëdhëniet midis dy vendeve tona", tha kryeministri grek, pasi lidhjet Greqi-Berlin ishin tensionuar për shkak të borxhit të eurozonës.
Samaras ishte nisur në një udhëtim dy-ditor në Evropën veriore i cili do të takohet në Paris për bisedime edhe me presidentin francez Francois Hollande.

Ai nuk pranoi të përcaktojë një afat kohor pas bisedimeve të tij në Berlin, por tha se një raport nga kreditorët ndërkombëtarë të Greqisë, muajin e ardhshëm do të tregojë se Athina kishte "prodhuar rezultate" në makinën e saj për të reformuar ekonominë e saj të sëmurë.
Si pjesë e një 130-miliard europaketë bailout nga BE-ja dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN), Greqia është angazhuar për reformat e thella dhe disa shkurtime në 2013 dhe 2014.
Por midis raporteve se vrima buxhetore është në fakt më afër 14 miliard euro dhe një recesioni në vitin e saj të pestë, Samaras është menduar të bëjë edhe shkurtime të tjera për gjatë 4 viteve.
Samaras tha se ai ishte duke punuar për të reduktuar deficitin buxhetor të Greqisë dhe të "kredibilitetit" deficitin e shkaktuar nga kriza. Ai gjithashtu theksoi rëndësinë e ringjalljen e ekonomisë.
Ditë më parë, Merkel u takua në Berlin, dhe Hollande ka insistuar se Greqia të dyfishojë përpjekjet e saj për reforma, por dukshëm nuk ka thënë se ai donte që Athina të qëndrojë në euro.
Pas takimit të saj me Samaras, Merkel vazhdoi të theksojë rëndësinë e një muaji për shkak të vlerësimit të ardhshëm nga ekspertë të BE-së, Bankës Qendrore Evropiane dhe FMN-së për progresin e Greqisë në bërjen e reformave të kërkuara.
Një raport pozitiv nga Trojka është thelbësore për Greqinë për të marrë këstin e ardhshëm 31.5 miliard euro të fondeve për ta mbajtur atë gjallë.
Si Berlini dhe Parisi duan që Greqia të përmbushë angazhimet e saj për të fituar këtë fetë të ardhshme të fondeve, tha Merkel.
"Greqia mund të presë që Gjermania nuk do të marrë vendime të nxituara, por mbi bazën e fakteve të besueshme", theksoi Merkel.
Merkel kishte mirëpritur Samaras për vizitën e tij të parë zyrtare jashtë vendit dhe ku janë dëgjuar himnet respektive të tyre kombëtare luajtur nga një bandë ushtarake gjermane në rigon unseasonal të Berlinit.
Pasi para takimit raportet midis dy vendeve ishin ngjyrosur negativisht.
Sipas një raporti në Financial Times Deutschland, një qelizë e fshehtë është ngritur brenda Ministrisë së Financave të ministrit Volfgang Shable, për të shqyrtuar pasojat e mundshme të një dalje greke nga Eurozona.
Gazeta tha se grupi ishte duke punuar në "llogaritjen e pasojave financiare" dhe duke konsideruar "si të parandalojë një efekt domino në vende të tjera të eurozonës."
Dhe një aleat i ngushtë hodhi poshtë nocionin Merkel - Samaras që më shumë kohë nuk do të thotë më shumë para.
"'Koha është para" Fraza nuk ka qenë kurrë kaq e rëndësishme si në këtë rast dhe ne nuk mund të sigurojmë më shumë para ", tha Volker Kauder, kreu i grupit parlamentar i bllokut konservator të Merkel, për televizion ZDF.

Por Samaras është përgjigjur. "Ne jemi një vend krenar. Ne nuk duam të mbështetemi në paratë e huazuara. Ne duam të qëndrojmë me këmbët tona në tokë."

KOMENTE