Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Aktivistja ruse dënohet me 8 vjet burg
English

Aktivistja ruse dënohet me 8 vjet burg

Një aktiviste e opozitës ruse ka qenë e burgosur për posedim të heroinës për tetë vjet - dyfishin e dënimit të kërkuar nga prokuroria.

Mbështetësit e Taisiya Osipova, 28, thonë se gjykimi i saj ishte i motivuar politikisht.

Osipova tha se droga u mboll në shenjë hakmarrjeje për refuzimin e saj për të dëshmuar kundër burrit të saj, Sergei Fomchenkov, një lider i lëvizjes në Rusi.

Rasti Osipova ishte një rigjykim, pasi ish-presidenti Dimitri Medvedev e quajti origjinale dënimin e saj prej 10-vjtësh.

Ajo u arrestua në vitin 2010, kur katër gramë heroinë dyshohet se u gjetën në shtëpinë e saj.

Dënimi i saj 10-vjeçar në fund të 2011 u kritikua si brenda dhe jashtë Rusisë, për shkak se ajo kishte një vajzë të re dhe që vuan nga diabeti, gjë që çoi në komplikacione shëndetësore në burg.

Medvedev kërkoi që rasti i saj të rishikohet.

Në gjyq në Smolensk, rreth 400 km në perëndim të Moskës, Osipova vazhdoi për të protestuar pafajësinë e saj.

Në gjykatë, një nga figurat më të shquara të Rusisë opozitare, Sergei Udaltsov, denoncoi dënimin si "skizofren dhe monstruoze", dhe "triumfin e paligjshmërisë dhe cinizmin".

Mikhail Fedotov, kreu i këshillit të vetë Kremlinit për të drejtat e njeriut, e përshkroi verdiktin si "një gabim ligjor"

KOMENTE