Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Izraeli nuk është fajtor për vdekjen e amerikanes Rachel Corrie
English

Izraeli nuk është fajtor për vdekjen e amerikanes Rachel Corrie

Një gjykatë izraelite ka vendosur se shteti i Izraelit nuk ishte fajtor për vdekjen e aktivistes amerikane Rachel Corrie e cila u vra në Rripin e Gazës nga një buldozer i ushtrisë izraelite në vitin 2003.

Familja e zonjës Corrie kishte sjellë një kërkesë civile për neglizhencë, kundër ministrisë së mbrojtjes të Izraelit.

Gjykatësi tha se vdekja e 23-vjeçares ishte një "aksident" dhe se shteti nuk ishte përgjegjës.

Ajo kishte qenë duke u përpjekur për të ndaluar shtëpitë palestineze duke u tërhequr poshtë në Gaza.

Gjyqtari Odedit Gershomi, kryesues në gjykatë, në qytetin e Haifa, tha se zonja Corrie kishte mbrojtur terroristët në zonën e luftimeve.

Ai tha se Shoferi i buldozerit nuk e kishte parë atë, duke shtuar se ushtarët kishin bërë të pamundurën për të mbajtur njerëzit larg nga vendi. "Ajo [Corrie] nuk e distancoi veten nga zona, ashtu siç do të bënte kush do që të ishte ."

Ai vendosi se shteti i Izraelit nuk duhet të paguajë ndonjë dëmshpërblim, pasi familja e Corries kishte kërkuar dëmet dhe shpenzimet ligjore.

Ata kishin akuzuar Izraelin se qëllimisht dhe në mënyrë të paligjshme kishte vrarë vajzën e tyre.

Një hetim i ushtrisë izraelite në vitin 2003 arriti në përfundimin se forcat e saj ishin të pafajshme për vdekjen e zonjës Corrie-s.

Cindy dhe Craig Corrie udhëtoi për në Izrael nga SHBA për të dëgjuar vendimin së bashku me një grup miqsh dhe aktivistë.

KOMENTE