Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Milingona me barkun e saj, që ushqen një koloni të tërë
English

Milingona me barkun e saj, që ushqen një koloni të tërë

Është një skenë direkte nga një film Sci-fi: një strofkull milingonash me bark të madh, të fryrë nga ushqimi që e përdorin më vonë për të jetuar në ditën që s'kanë se ç'të mbledhin. Por kjo, Neatoramanauts, nuk është science fiction. Është në fakt shkenca!

Kjo është milingona honeypot, e cila mund të zgjerojë barkun në madhësinë e kokrrës së rrushit, dhe ushqimi brenda ose "mjalti le të themi për nga rëndësia që ka" (të tilla si ekstrakte sheqeri nga lisi, nektar).
Gjatë kohë të vështira, Anthoneypot do të derdh mbrapa mjaltin për të ushqyer koloninë e saj.

Këto milingona honeypot janë aq të vlefshme sa që kolonitë e milingonave rivale shpesh përpiqen të rrëmbejnë ushqimin e tyre, dhe ato janë aq të shijshme sa që njerëzit Australiane Aboriginal i pëlqejnë t'i hanë ato si karamele.

KOMENTE