Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
125 studentë të Harvardit po hetohen për kopje në provim
English

125 studentë të Harvardit po hetohen për kopje në provim

Universiteti i Harvardit zbuloi të enjtes si skandalin më të madh të tij ku 125 studentë dyshohen se kanë kopjuar ose kanë komunikuar në grupe në provimin përfundimtar edhe pse ata ishin të detyruar të punojnë në mënyrë tepër individuale.

Zyrtarët thanë se 125 studentët janë nën hetim nga ana e Bordit të Kolegjit Administrativ të Harvard dhe në qoftë se ata verifikohen se kanë mashtruar mund të suspendohen për një vit. Studentët që kanë qenë të dyshuar janë njoftuar dhe do të thirren për të dhënë llogaritë e tyre në seancat hetimore.

"Kjo është e paparë përsa i përket fushës dhe madhësisë" tha Jay Harris, dekan i arsimit parauniversitar.

Administratorët nuk do të zbulojë emrin e klasës apo edhe departamentit, duke thënë se ata donin për të mbrojtur identitetin e studentëve të akuzuar. Crimson Harvardit, gazeta e studentit, njoftoi se ajo ishte një lëndë e rangut të lartë "Introduction to Congress", e cila kishte 279 studentë, dhe se ajo drejtohej nga Matthew B. Platt, një profesor asistent.

Dyshimi erdhi pasi përgjigjet ishin tepër të ngjashme dhe çështja kaloi në administratën menjëherë. Gjatë verës, bordi administrativ i Harvardit ka kryer një shqyrtim fillestar, duke shkuar mbi provimet e të gjithë nxënësve në klasë për dëshmi të mashtrimit. Ai arriti në përfundimin se gati gjysma e tyre treguan shenja të bashkëpunimit të mundshëm.

KOMENTE