Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Shtetasit kosovarë, kush ka patentë serbe duhet ta ndërojë pasi nuk vlen më
English

Shtetasit kosovarë, kush ka patentë serbe duhet ta ndërojë pasi nuk vlen më

Për qytetarët me vendbanim në Kosovë që nga sot lejet e qarkullimit (patentat)që i ka lëshuar MPB të Serbisë, nuk vlejnë më.

Ministri i Punëve të Brendshme i Kosovës Bajram Rexhepi ka sqaruar për Tanjugun e Beogradit se patenta e lëshuar nga njësitë rajonale të MPB të Serbisë, nga Kosova janë të pavlefshme që nga sot dhe personat e pajisur me këto patenta nuk mund të drejtojnë automobilat në Kosovë.

Ai ka shtuar se patentat serbe me regjistrimet e atjeshme vlejnë edhe në Kosovë por pronarët e automobilave gjatë hyrjes në Kosovë në këtë rast duhet të paguajnë sigurimin.

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme të Kosovës Sasha Rashiq i ka thënë Tanjugut se poseduesit e patentave serbe mund t’i zëvendësojnë ato me patenta – të Kosovës.

KOMENTE