Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Vogëlushja që nuk do të rritet dhe flasë kurrë
English

Vogëlushja që nuk do të rritet dhe flasë kurrë

Vajza që kurrë nuk do të rritet. Prindërit tregojnë ankthin mbi sindromin mizor që ndalon zhvillimin e vajzës dhe do të thotë se ajo kurrë nuk do të jetë në gjendje të ecë apo të flasë.
Aimee nuk mund të ecë apo të flasë dhe nuk ka asnjë kontroll mbi duart e saj.
Sindromi Rett është një çrregullim gjenetik që prek një në 12.000 femra.

Një vajzë katër-vjeçar është bërë ambasadore për një fushatë të re - për të ndihmuar dhe kuruar fëmijët që janë në gjendjen e saj, që nuk e kanë fatin të rriten dhe të flasin si gjithë të tjerët.

Aimee Lloyd ka Sindromin Retts - një gjendje e rrallë e trurit që ndikon vetëm në vajzat, ngadalëson dhe shfuqizon rritjen dhe zhvillimin.
Kjo më së shpeshti godet foshnjat që sapo kanë filluar të ecin dhe të thonë disa fjalë, dhe më pas ato nuk mund të zhvillojnë asgjë në përparimin e tyre. Me kalimin e kohës ata humbasin aftësitë e tyre të reja dhe qëndrojnë në atë gjendje që të komunikojnë apo të përdorin duart e tyre për të mbajtur,kryer ose manipuluar objekte.

Edhe pse shumica arrijnë moshën e rritur e humbin kontrollin e tyre motorik dhe mbyllen në trupat e tyre. Aktualisht nuk ka shërim për këtë sëmundje mizore, por Jill nëna e Aimee-së, 36, ka filluar një fushatë për mbledhjen e fondeve të mëdha për kërkime të sëmundjes. Ajo shpreson se një zbulim i madh do të vijë në 10 vitet e ardhshme.
Besohet se sindromi Rett mund të jetë ndoshta i pari kusht i kthyeshëm i trurit pasi simptomat janë trajtuar me sukses në kafshë.

Aktualisht Aimee nuk është në gjendje për t'u ulur pa ndihmë, të flasë apo të ecë.

Ajo u diagnostikua kur ishte vetëm 2 vjeç pasi ishte nën peshë dhe jo në gjatësinë e duheur. Nuk kishte bërë zhvillim si moshataret e saj.

KOMENTE