Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Historia e vërtetë e djegies së Kuranit
English

Historia e vërtetë e djegies së Kuranit

Autoritetet pakistaneze kanë arrestuar një klerik mysliman të dyshuar i cili ka implikuar një vajzë tepër të re e cila raportohet të ketë Sindromi Down, duke e akuzuar për djegien e faqeve të Kuranit.
Grupet fetare dhe laike në mbarë botën kanë protestuar gjatë ndalimit të Rimsha Masih, e cila mendohet të jetë 11-vjeçare, pasi fqinjët myslimanë të zemëruar thanë se ajo ka djegur faqet e tekstit fetar islam.
Ajo mund jetë një hap më afër lirisë pasi Khalid Jadoon është arrestuar me dyshimin se ishte ai që e krijoi gjithë këtë situatë me vajzën e krishterë, i cili është marrë në paraburgim në fillim të këtij muaji.

doleshentja u ndalua dy javë më parë në afërsi të kryeqytetit Islamabad pasi një turmë njerëzish të zemëruar po përpiqeshin ta ndëshkonin për gjestin ofendues. Sipas ligjit të blasfemisë, kush flet keq për Islamin dhe profetin Muhamed bën krim e mund të përballet me dënimin me vdekje, por aktivistët mendojnë se paqartësia e terminologjisë ka çuar në keqpërdorimin e tij.

14-vjeçarja Rimsha Masih u akuzua se kish djegur fletë që përmbanin tekste nga libri i shenjtë. Megjithatë, një dëshmitar okular ka dëshmuar se imami Khalid Chishti i vuri vetë faqet në çantën e vajzës me zhvillim të vonuar mendor. Në fillim të javës, një gjykatë e shtoi me dy javë të tjera qëndrimin e adoleshentes në një burg të sigurisë së lartë.

I ati, i trembur për jetën e së bijës dhe për sigurinë e të gjithë familjes së tij, i kërkoi presidentit pakistanez Asif Ali Zardari, që ta falë. Prindërit e Rimshës po mbrohen nga roje sigurie pas kërcënimeve të marra, ndërsa shumë familje të krishtera të zones janë larguar të frikësuara.

Ligjet e ashpra të blasfemisë në Pakistan përdoren jo rrallëherë edhe për hakmarrje personale. Vitin e kaluar, dy politikanëve të njohur në vend, u ekzekutuan pasi ngritën zërin kundër legjislacionit.

Por Policia zyrtare e Munir Hussain Jafri tha se ai u arrestua pasi dëshmitarë nga fshati Masih dëshmuan se ai i kishte grisur faqet Kuranit dhe i kishte futur në çantën e saj ku kishte dokumente të djegura.
Javën e kaluar presidenti i Pakistanit Asif Ali Zardari, tha se ai kishte "marrë njoftimin" e raporteve të arrestimit dhe i kërkoi ministrisë së brendshme të Pakistanit për të paraqitur një raport të tij.

KOMENTE