Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Greqi: Tani 6 ditë punë në javë
English

Greqi: Tani 6 ditë punë në javë

Kreditorët e Greqisë po kërkojnë që qeveria e Athinës të miratojë ligjin për gjashtë ditë punë në javë nëse duan që të marrin pjesën e dytë të ndihmës.

Një ekonomist udhëheqës grek ka folur për mediat se gjashtë ditë punë në javë- nuk do të të ndihmojë vendin të forcojë ekonominë e saj të goditur.

Yanis Varoufakis, profesor i ekonomisë në Universitetin e Athinës, tha se një javë pune e zgjeruar "nuk do të bëjë ndonjë ndryshim " .

Komentet e tij pasuan një raport në Guardian se kreditorët e Greqisë i kanë bërë thirrje qeverisë për të futur reformat drastike të tregut të punës - duke përfshirë gjashtë ditë punë në javë.

Në letër kërkohet që të ndërmerret një reformë radikale në tregun e punës. Trojka evropiane rikthehet në Athinë këtë javë për të vërejtur nëse janë plotësuar apo jo kushtet për marrjen e ndihmës. Greqia pret që të marrë verdiktin muajin e ardhshëm, e cila do të jetë përcaktuese për qëndrimin në eurozonë.

Në letrën e dërguar javën e kaluar për ministrin e Financave dhe atij të Punës, kërkohet që qeveria të zgjatë edhe në fundjavë ditë e punës dhe kjo kërkohet për të gjitha sektorët.
Si EC and ECB "nuk pranoi të komentojë".

Por profesor Varoufakis hodhi poshtë propozimet, duke shtuar se ata kishin keqkuptuar problemet ekonomike të Greqisë.

"Greqia është një ekonomi në depresion - kostot e punës janë shumë të ulëta, por ajo që është edhe më e ulët është kërkesa për produktet.

"Pra, firmat nuk investojnë dhe ata nuk punësojnë".

Ai tha se edhe nëse grekët janë të detyruar të punojnë më shumë orë, kjo nuk do të ndihmojë problemin e mungesës së kërkesës.

"Punëdhënësit nuk punësojnë njerëz thjesht sepse kanë frikë se nuk do të ketë asnjë kërkesa për prodhimet e tyre," tha ai.

"Dhe aq më shumë kur ata dëgjojnë se pagat do të shkojnë poshtë në terma realë, ata më shumë kanë frikë se nuk do të ketë kërkesa".

everia greke duhet të ndërmarrë edhe një shkurtim prej 11.6 miliardë dollarë për të përfituar ndihmën e ardhshme prej 30 miliardë dollarë.

Kryeministri i Greqisë ministri Antonis Samaras është i prirur për të siguruar kohë shtesë për të zbatuar masat e kërkuara shtrënguese, por trojka deri më tani ka thënë se duhet të dorëzojë në kërkesat e tyre.

KOMENTE