Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Bill Clinton: Votoni Obamën për të patur vendin që ju dëshironi
English

Bill Clinton: Votoni Obamën për të patur vendin që ju dëshironi

Ish-Presidenti amerikan Bill Klinton ka dorëzuar një mbrojtje me kohë ndaj Barack Obama, kandidat për president në një mandat të dytë në Shtëpinë e Bardhë.

Fjalimi 50-minutësh i tij në konventën Demokratike në Charlotte, North Carolina, ishte shumë kritike ndaj planeve ekonomike të republikanëve.

Ai nisi një mbrojtje të plotë të politikave të Obamës, duke thënë se politikat e tij ekonomike ishin duke punuar.

Obama do të përballet me republikanin Mitt Romney në zgjedhjet e nëntorit.

Fjalimi i Bill Klinton po shihet si pika më e lartë e një marrëdhënie revitalizuese mes dy presidentëve dhe si një përpjekje për të rritur apelin ndaj votës për Obamën.

Sondazhet tregojnë se votuesit tradicionalë demokratë janë të kujdesshëm ndaj zotit Obama, por zoti Klinton ka një rekord të fortë në mbështetjen e tyre.

Z. Klinton i tha turmës se ata do të "vendosin se në çfarë lloj vend ju doni të jetoni".

"Nëse doni një vend të mundësive të përbashkëta dhe përgjegjësive të përbashkëta, ne jemi të gjithë së bashku në të dhe ju duhet të votoni për Barack Obama dhe Joe Biden."

Z. Clinton sulmoi republikanët për bllokimin e përparimit të mëtejshëm në rimëkëmbjen ekonomike.

"Në mënyrë që të duket si një alternativë e pranueshme, e moderuar e presidentit Obama, ata nuk mund të thonë më shumë në lidhje me idetë që ata kanë ofruar gjatë dy viteve të fundit," tha ai, duke iu referuar Konventës Republikane në Florida një javë më parë.

Ai i kujtoi turmës se ushëheqësi i republikan i Senatit, Mitch McConnell, ishte shprehur se si prioritet kishin që Obama të largohej nga zyra e tij e punës, por ne "Ne jemi duke shkuar për të mbajtur presidentin Obama në punë."

KOMENTE