English

Jemeni thotë se është vrarë numri 2 i al-Kaedës

Said el-Shihri, përshkruhet si numri 2 i al-Kaedës në Gadishullin Arabik (AQAP), është vrarë në një operacion në pjesën jugore të Jemenit, thonë zyrtarët qeveritarël.

Al-Shihri thuhet se u vra me gjashtë të tjerë në zonën e Hadramawt.

Disa raporte thonë se trupat jemenase kanë qenë të përfshirë, të tjerët thonë se ai ishte në grevë dhe të tjerë mendojnë se ishte sulm amerikan.

Al-Shihri, një shtetas saudit, u lirua nga SHBA nga paraburgimi në Gjirin e Guantanamos në vitin 2007.
Jemeni ka njoftuar më parë se kishte vrarë el-Shihri dhe vdekja e tij këtë herë nuk është konfirmuar.
Ushtria Jemenase ka luftuar militantët islamikë në jug të vendit për muaj të tërë.

Ministria jemenase e mbrojtjes tha se el-Shihri u vra së bashku me gjashtë militantë të tjerë në një operacion, por dha pak hollësi.

Burime zyrtare në Jemen i thanë BBC se vdekja ka erdhur si pasojë e një sulmi ajror në zonën e përroit Ain në Hadramawt.

Burimet ushtarake, megjithatë, thanë se ata nuk kishin asnjë informacion mbi vdekjen dhe nuk pranuan ta konfirmojë atë. Por burimet konfirmojnë se ajo zonë ishte bërë një objekt i rëndësishëm i sulmeve ajrore.

KOMENTE