Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Homoseksualët në Irak dënohen me vdekje
English

Homoseksualët në Irak dënohen me vdekje

Në Irak të qenit homoseksual, apo edhe duke kërkuar homoseksualitetin, mund të jetë një dënim me vdekje.

Është shumë e vështirë për të përcaktuar se sa homoseksualë kanë vdekur në të ashtuquajtura "vrasje nderi" nga familjet e tyre ose në duart e milicive. Por një hetim i BBC ka gjetur se agjencitë e zbatimit të ligjit janë të përfshira në dhunën e vazhdueshme, sistematike dhe të organizuar kundër njerëzve homoseksualë, ndërsa qeveria refuzon ta njohë atë.

Kur homoseksualët vihen në shënjestër, ata nuk kanë më ku të fshihen, duke iu nënshtruar më pas fatit që i pret, dënimi me vdekje. Është vetëm një strehuese në Bagdad e cila mund të strehojë tre persona. Sepse strehimoret e tjera janë bastisur dhe mbyllur nga qeveria. Ndërkohë akoma nuk dihet emri i kësaj strehimore.

KOMENTE