English

Evakuohet stafi i konsullatës amerikane në Berlin. Pashaporta e një shqiptari u dyshua për lëndë të dyshimtë

Shërbimet e urgjencës gjermanë evakuuan seksionin e vizave të konsullatës së Shteteve të Bashkuara në Berlin të enjten, pas një punonjës ka ndjerë vështirësi në frymëmarrje kur hapi një pasaportë të dorëzuar nga një vizitor, tha policia.

Vizitori besohet të jetë një burrë shqiptar, raporton agjencia Reuters, i cili tha se ai ishte duke aplikuar për një vizë amerikane, tha policia, duke shtuar se punëtorët në konsullatë më vonë u kthyen në postet e tyre.

Alarmi vjen në mes të sulmeve mbi amabsadën dhe konsullatën amerikane të SHBA në të gjithë Lindjen e Mesme.

Pamjet televizive treguan hetuesit me kostume mbrojtëse kimike dhe maska ​​në konsullatën e Berlinit, e cila është në jugperëndim të qytetit, e ndarë nga ndërtesa e ambasadës kryesore në qendër të Berlinit.

"Pak para orës 11 të paradites, së sotme një njeri erdhi në konsullatën dhe dorëzoi pasaportën e tij, duke thënë se ai donte një vizë", tha zëdhënësi i policisë Stefan Redlich Berlin.

"Kur punonjësja hapi pasaportën ajo përjetoi vështirësi në frymëmarrje dhe një shije metalike në gojën e saj ... Në moment hetuesit filluan duke kontrolluar nëse kishte ndonjë substancë të dyshimtë."

Një zëdhënës i shërbimit zjarrfikës në Berlin tha se tre gra punonjëse kishin marrë trajtim për vështirësi në frymëmarrje.

Demonstruesit sulmuan ambasadat amerikane në Jemen dhe Egjipt të enjten në protestë ndaj një film që ata e konsiderojnë blasfemi në Islam, dhe luftanijet amerikane u drejtuan në Libi pas vdekjes së ambasadorit amerikan.

Islamikët e armatosur kishin organizuar një sulm ushtarak mbi konsullatën amerikane dhe një strehë të sigurt në shtëpi Bengazi, Libi lindore. Ambasadori amerikan Christopher Stevens dhe tre amerikanët të tjerë vdiqën në sulme, të kryera me armë, mortaja dhe granata.

KOMENTE