English

Partia Pro-Evropa VVD fiton zgjedhjet në Hollandë

Votuesit në Holandë kanë mbështetur dy partitë pro-evropiane të qendrës, ndërsa, Eurosceptic anti-emigrant Partia Freedom ndeshet me humbje të rënda.

Pothuajse të gjitha votat e numëruara, PD e Mark Rutte deklaroi fitoren për partinë e tijliberale VVD. Partia e Punës e Qendrës së majtë duket e vendosur për të dalë e dyta.

Të dyja palët janë të vendosura për të marrë edhe më shumë vende se sa kishin sugjeruar sondazhet e opinionit.

Zgjedhjet e së mërkurës u konsideruan si një provë shtrënguese për mbështetjen dhe bailoutin fundit të eurozonës.

Me më shumë se 96% të votave të numëruara, VVD dukej e vendosur për të marrë 41 vende dy më shumë se Labour.

Mes tyre, dy partitë teorikisht mund të formojnë një qeveri të re të koalicionit, por udhëheqësit e tyre hodhën poshtë një mundësi të tillë gjatë fushatës.

Partia Liria e Geert Wilders shpreson të fitojë 15 vende.

Partia Socialiste, e cila shkurtimisht ka udhëhequr në sondazhet e opinionit, erdhi e treta me 15 vende, me të njëjtin rezultat si në zgjedhjet e 2010.

Ministri i Jashtëm suedez Karl Bildt përshëndeti rezultatet e exit poll, tweeting: "Duket sikur anti-evropianët populiste po humbin kohë me zgjedhjet e Hollandës, por megjithatë duket një lajm i mirë dhe tepër oi dukshëm".

Rezultati përfundimtar pritet mbrëmjen e sotme, ndërsa rezultati zyrtar do të konfirmohet të hënën.

KOMENTE