Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Testosteronet janë jeta e një mashkulli. Problemet nga ulja e tyre
English

Testosteronet janë jeta e një mashkulli. Problemet nga ulja e tyre

Mjekësia konvencionale ka kthyer botën kokëposhtë për çështjen e testosteroneve.

Sipas mjekësisë konvencionale, nivelet e testosteroneve janë të lidhura direkt me kancerin e prostatës. Mjekët e para gjë që duan të bëjnë në qoftë se një mashkull ka teste pozitive për kancerin e prostatës është për efekt të bllokimit të androgeneve, pra më qartë ai bllokon prodhimin e testosteroneve.

E vërteta është se testosteronet janë esenca e jetës së meshkujve. Niveli i ulët i testosteroneve te një mashkull është fillim i dhimbjeve tek ai.Kjo është pothuajse sinonim me plakjen. Kjo në asnjë mënyrë nuk do të thotë se kjo është një gjë e mirë. Në fakt, i panjohur për shumicën e mjekëve, fillimi i uljes së nivelit të testosteroneve sinjalizon fillimin e përkeqësimit të shëndetit të meshkujve.

Duke filluar në moshën 35 vjeç, niveli i testosteronit fillon të bjerë. Deri në kohën që një njeri është 70 vjeç, shumica e testosteronit të tij është zhdukur. Për njerëzit që kanë diabet, trashje hipertension, apo sëmundje të mushkërive, ulja e nivelit të testosteroneve është shumë më i madh

Simptomat e testosteronit të ulët janë jeni më pak energjikë, lodhje kronike, aktiviteti seksual i ulët, me cilësi të dobët erektimi, humbje e muskujve dhe forcës. Testosteroni i ulët është provuar të jetë i lidhur me rritje të rrezikut të diabetit, atherosclerosis (forcim të arterieve, duke përfshirë sulmet në zemër ose tru) dhe eshtra të dobëta.

Simptomë klasike e testosterone të ulët është epsh i ulët ose me makinë të ulët seksuale. Në fakt, çdo mashkull mbi 40 vjeç duhet të dyshojë se nëse makina e sesksit të tij ka rënë do të thotë që niveli i testosteroneve ka rënë ndjeshëm. Edhe nëse njerëzit rreth moshës 40 vjeç nuk kanë simptoma të testosterone të ulët, ata duhet të jenë të vetëdijshëm se kjo është mosha në të cilën nivelet e testosteroneve bjenë në shumicën e njerëzve dhe shëndeti negativ fillon.

Burra, pa marrë parasysh se çfarë ndodh me shëndetin apo humorin tuaj, dyshoni së pari te testosteroni juaj. Rreziku juaj më i madh nuk është fakti se ju ndoshta keni fillim të ulët të testosteroneve rreth moshës 40 vjeç. Rreziku juaj më i madh është injoranca, pasi gjithmonë duhet të mendoni, testosteron i ulët, sjell fillimin e një kanceri të prostatës.

Sistemi mjekësor kërkon njerëz të sëmurë për të ushqyer makinën e saj të parave. Promovimi i bllokadës së testosterone kur kanceri i prostatës është i dyshuar, është një sulm mbi shëndetin e meshkujve. Vetëm ju duhet të përpiqeni të bindni mjekun tuaj për këtë!

Gjëja e parë, çdo mashkull që jeton të parën gjë që duhet të bëjë, është të mësojë në lidhje me testosteronet mashkullore dhe të konsultohet me një mjek alternativ. Pra jeni ju ata që duhet të dalloni ndryshimet në trupin tuaj.

KOMENTE