Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Aung San Suu Kyi takon Hillary Clinton në udhëtimin SHBA
English

Aung San Suu Kyi takon Hillary Clinton në udhëtimin SHBA

Udhëheqësja e pro-demokracisë Burmese Aung San Suu Kyi ka takuar Sekretaren amerikane të Shtetit Hillari Klinton në Uashington, në fillim të një vizite historike në SHBA.

Ato pritet të diskutojnë ndryshimet politike në Birmani, nëntë muaj pasi ato u takuan në Rangun.

Takimi vjen pasi Burma liroi më shumë se 500 të burgosur të hënën.

Zonja Suu Kyi, e cila u lirua nga arresti shtëpiak në vitin 2010 dhe tani është një anëtare e parlamentit, arriti në SHBA të hënën.

Udhëtimi 18-ditor i saj është i pari në SHBA që prej dy dekadash.

Zonja Klinton tha se ishte "aq shumë e entuziazmuar dhe se ishte takimi i dytë në mes të liderit të opozitës Burmese dhe zonjës Klinton, e cila vizitoi Burman në dhjetor.

Ndërsa në SHBA, zonja Suu Kyi është planifikuar për të marrë çmime të shumta, duke përfshirë Medaljen e Kongresit Gold, nderi më i lartë civil në SHBA, ditën e mërkurë.

Ajo do të takohet edhe me grupet Burmese në pjesë të ndryshme të SHBA-ve.

Laureatja e çmimit Nobel ka gjithashtu gjasa të përballet me pyetje mbi konfliktin vdekjeprurës etnik në shtetin perëndimor Rakhine në fillim të këtij viti, thonë raportet.

KOMENTE