Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Nëna që humbi 7 fëmijët e saj. Histori e dhimbshme
English

Nëna që humbi 7 fëmijët e saj. Histori e dhimbshme

Sharon Bernardi ka humbur të 7 fëmijët e saj nga një sëmundje e rrallë gjenetik. Ajo e ka shtyrë atë për të mbështetur kërkimin mjekësore që do të lejojë materiali gjenetik të dëmtuar të zëvendësohet nga ADN e një gruaje tjetër.

Çdo herë kur Sharon ishte shtatzanë, ajo lutej të ishte ndryshe.

Ajo ndjehej mirë gjatë shtatzënisë dhe lindjet shkonin mirë, por pastaj shpejt diçka do të fillonte të shkonte keq.

Secili prej 3 fëmijëve të saj të parë vdiqën brenda disa orëve të lindjes dhe askush nuk e dinte pse. " Unë isha e hutuar", thotë Sharon. "Unë isha në shok."

Pasi fëmija i tretë vdiq, mjekët filluan të dyshojnë se vdekjet nuk ishin rastësi. Por hetimet gjenetike nuk dhanë ndonjë përgjigje të caktuar.

Në të njëjtën kohë, nëna e saj zbuloi se ajo kishte tre vdekje fetale para se Sharon kishte lindur. Hetimet e mëtejshme nga mjekët zbuluan se anëtarët e familjes së zgjeruar të Sharon(në fis) kishin humbur një tjetër nga tetë fëmijët e tyre.

"Unë nuk e di në lidhje me historinë e mamasë time", thotë Sharon. "Unë isha fëmija i vetëm i nënës sime. Dhe unë mendoj se njerëzit e saj në atë kohë askush nuk mund të fliste dhe të të shpjegonte si tani".

Pastaj së bashku erdhi Edward. Këtë herë mjekët ishin më të përgatitur. Për të parë tgjendjen e tij brenda 48 orëve, Eduard bëri transfuzion të gjakut për të parandaluar acidosis laktik (një lloj helmimi i gjakut) që i kishte vrarë vëllezërit e motrat e tij. Pesë javë më vonë Sharon dhe Neil bashkëshorti i saj u lejuan të marrin Edward në shtëpinë e tyre në Sunderland për Krishtlindje.
Ai ishte në kontroll shumë të shpeshtë nga mjekët, aq sa spitali ishte shtëpia kryesore për të. Ai ka mbijetuar artificialisht.

"Është e vështirë kur ju dëshironi që të kesh një familje, dhe ju përfundimisht keni një fëmijë si Edward, dhe ju mendoni se ju jeni më në fund duke marrë diku me shpresat tuaja dhe ëndrrat tuaja, dhe pastaj dikush ju thotë se në çdo moment fëmija juaj do të vdesë. "

Sharon dhe Neil Bernardi u tha se Edward do të vdiste para se ai të ishte pesë. Edward dhe nëna e tij ishin luftëtarë. Në fund Edward mbijetoi deri në moshën 21 vjeç ku ai vdiq njëlloj si motrat dhe vëllezërit e tjerë.


Duke kaluar nëpër historinë e foshnjave Sharon, mjekët diagnostikuan një çrregullim që ndikon në sistemin nervor qendror. Sëmundja është shkaktuar nga një defekt në Mitochondritë e nënës, shpesh të referuara si termocentrali i qelizës.

KOMENTE