English

Parashikohen protesta të reja për filmin anti-islam

Forcat e sigurisë në disa vende myslimane janë duke u përgatitur për një ditë protestash të freskëta kundër filmit anti-Islam, që ka shkaktuar jo pak trazira ditëve të fundit.

SHBA ka paguar për reklamat në TV pakistaneze që tregojnë se Presidenti Barak Obama ka dënuar filmin.

Trazirat kanë marrë tashmë jetën e disa personave nëpër botë.

Megjithëse SHBA "nxiti" protestat anti-perëndimore, ndjenja është ushqyer më tej nga karikaturat e profetit Muhamed të botuara në një revistë satirike franceze.

Në Pakistan, protestuesit sulmuan dhe plaçkitën dy ndërtesa kinemaje në qytetin verior të Peshavarit. Një shofer për një stacion televiziv pakistanez u vra kur policia hapi zjarr për të shpërndarë protestuesit, shtatë prej të cilëve janë raportuar të plagosur.

Përplasjet midis policisë dhe protestuesve janë raportuar edhe nga qytetet e Rawalpindi, Lahore dhe Karaçi.

Dhe në Islamabad turma të mëdha janë drejtuar përsërinë pjesën diplomatike të qytetit, ku ka pasur përleshje ndërmjet policisë dhe protestuesve ditën e enjte.

Të gjitha partitë e mëdha politike dhe organizatat fetare kanë njoftuar protesta.

Autoritetet pakistaneze u kanë kërkuar njerëzve për të demonstruar në mënyrë paqësore, me shërbime të telefonisë së lëvizshme në të gjithë vendin për të zvogëluar rreziqet e sigurisë.

Ministri i jashtëm Hina Rabbani Khar i tha agjencisë së lajmeve AP se dita e veçantë kishte për qëllim për të motivuar shumicën paqësore të Pakistanit dhe të mos lejojë ekstremistët të kthehejnë protestën në një shfaqje të zemërimit kundër SHBA.

Por ai shtoi: "Nuk do të ketë elemente që do të përpiqen të përfitojnë nga këto gjëra."

KOMENTE