Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Plani sekret amerikan do të futë Maqedoninë në NATO
English

Plani sekret amerikan do të futë Maqedoninë në NATO

Greqia thuhet se ka vendosurveton për Maqedoninë, përsa i përket gjetjes së emrit..

Fule në një intervistë të dhënë në Radio Free Europe, në Prage thotë që:
"Mendoj se është e rëndësishme të theksojmë se nuk ka dallim. Që të gjitha vendet fqinje, janë të rëndësishme për vendin që kërkon marrjen e statusit, për vendin që kërkon të hyjë në BE.(nenkupton FYROM, Maqedoninë). Problemi që ekziston ndërmjet Greqisë, është i dukshëm përsa i përket emrit e duhet të zgjidhet. Përveç problemit me Greqinë, degjoj dhe problemin me Bullgarinë nga deklaratat e politikanëve në Sofje, të cilët flasin për problemet midis Sofjes e Skopjes. Këto duhet të zgjidhen nga politikanët e të dy palëve. Dhe përgjegjësinë për këto e kanë politikanët e të dy palëve. Rruga për në Europë kalon nëpërmjet marredhënieve të mira midis fqinjëve. Sipas gazetës "Pondiki", ekzistojne bisedime te fshehta midis Athinës e Skopjes me ndërhyrjen e amerikaneve. Qëllimi i përpjekjeve amerikane është hyrja e Maqedonisë në NATO me emrin Ano Maqedonia (Maqedonia e siperme) der në fundë të vitit.

Diplomatët amerikan tashmë kanë vënë kontaktet e para me zyrtarët më të lartë të Qeverisë greke për të shqyrtuar sinjalet e para të reagimeve dhe shpalosjen e detajeve sipërfaqësore të planit.

KOMENTE