Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ish-ministri i Kamerunit dënohet me 25 vjet burg
English

Ish-ministri i Kamerunit dënohet me 25 vjet burg

Një gjykatë në Kamerun ka dënuar ish-ministrin Marafa Hamidou Yaya me 25 vjet burg nën akuzat për korrupsion.

Ai është shpallur fajtor për shpërdorimin e miliona dollarëve të destinuara si një pagim në një aeroplan presidencial.

Tre bashkë-të pandehurit, duke përfshirë një ish-kreu e linjës ajrore Camair tashmë i vdekur morën të njëjtën fjali.

Një politikan i lartë, Efraimi Inoni, po përballet me akuza në lidhje me marrëveshje mashtruese për të blerë një avion presidencial në vitin 2004.

Marafa Hamidou Yaya atëherë ishte sekretar i përgjithshëm i presidencës, dhe Z. Inoni ishte zëvendësi i tij. Ata ishin pjesë e një delegacioni që shkoi në SHBA për të blerë një jet, Albatrosi 31 milion dollarë.

Në fluturimin e tij inagurues kanë dalë probleme me aeroplanin, gjë që më pas u vërtetua se aeroplani ishte i vjetër, por i lyer me një shtresë të re boje.

Presidenti Paul Biya, gruaja e tij Chantal dhe fëmijët e tyre ishin në bord, kur piloti u detyrua të bëjë një ulje emergjente.
Z. Inoni vazhdoi të jetë kryeministër në vitet 2004-2009.

Marafa Hamidou Yaya ka mbajtur disa poste të larta qeveritare para mbajtjes së portofolit të fuqishëm të ministrisë së brendshme. Mr Biya u shkarkua në dhjetor 2011.

Ai i tha gjykatës se ai ishte "i zhgënjyer, duke deklaruar veten një viktimë të "akuzave shpifëse".

Ata e dënuan të shtunën përfshirë ish kreun Camair, Yves Mishel Fotso.

Në maj, një ish-ambasador në OKB, Jerome Mendouga, u burgos për 10 vjet në lidhje me çështjen Albatross.

KOMENTE