Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kinë: Anija e parë aeroplanmbajtëse hyn në shërbim
English

Kinë: Anija e parë aeroplanmbajtëse hyn në shërbim

Ministria e Mbrojtjes kineze ka thënë se anija e parë aeroplanmbajtëse ka hyrë në shërbim.

Anija Liaoning e gjatë 300 metër, është një anije sovjetike e rinovuar e blerë nga Ukraina.

Tani për tani nuk ka aeroplanë bartës operative dhe ajo do të përdoret për trajnim.

Por Kina thotë se anija, e cila ka pësuar gjykimet e detit të gjerë, do të rrisë kapacitetin e saj për të mbrojtur interesat shtetërore.

Dorëzimi i avionëve vjen në një kohë kur Japonia dhe vende të tjera të rajonit kanë shprehur shqetësimin në rritje të forcës detare të Kinës.

Kina dhe Japonia janë përfshirë në një rresht mbi ishujt e diskutueshëm në Detin e Kinës Lindore. Disa kombe Juglindore aziatike janë gjithashtu në mosmarrëveshje me Kinën mbi pretendomet e mbivendosjes territoriale në Detin e Kinës Jugore.

KOMENTE