English

Miss Bota e vitit 1994, ambasadore për mbrojtjen e infeksioneve nga HIV

Organizata e Kombeve të Bashkuara emëroi të hënën, aktoren Aishwarya Rai Bachchan një ambasadore vullnetare, me një mision për të ndihmuar në ndalimin e përhapjes së infeksioneve të reja me HIV në fëmijët dhe për të promovuar rritje të trajtimit të sëmundjeve me anti-retrovirale.

Rai, e cila lindi fëmijën e saj të parë në nëntor, do të punojë me programin e OKB-së për HIV / AIDS, i njohur si UNAIDS, që mbron "planin global drejt eliminimit të infeksioneve të reja HIV midis fëmijëve dhe nënave të tyre duke i mbajtur gjallë."
"Përhapja e vetëdijes për çështjet shëndetësore, të lidhura sidomos për gratë dhe fëmijët, ka qenë gjithmonë një prioritet për mua," tha në një deklaratë Rai. "Dhe tani, si një nënë e re, unë personalisht mund të merrem me këtë - gëzimet dhe shqetësimet e çdo nënë dhe shpresa që kemi për fëmijët tanë."
Plani Rai do të fokusohet në promovimin e 22 vendeve, duke përfshirë Indi, e cila përbën më shumë se 90 për qind të infeksioneve të reja me HIV në mesin e fëmijëve. Nga ata, 21 janë në Afrikën sub-Sahariane, ku numri i vlerësuar i fëmijëve të infektuar nga HIV sapo ra me 25 për qind në mes të 2009 dhe 2011, tha UNAIDS.
Rai, është e martuar me aktorin Abhishek Bachchan, dhe fitoi kurorën e Miss Bota në vitin 1994. Ajo vazhdoi për të ndërtuar një karrierë të suksesshme në Bollywood me hitet e tilla si "Hum Dil De Chuke Sanam" dhe "Devdas."
Ajo ka punuar edhe në filmat e Hollivudit të tilla si "The Pink Panther 2" dhe është një rregullt në festivalin e filmit të Kanës

KOMENTE