English

Adoleshenti kafshohet nga gjarpri që me një pikë vret 100 njerëz.Po lufton me jetën

Një djalë adoleshent australian është duke luftuar për jetën e tij, pasi u kafshua nga një gjarpër Taipan - helmi i tij mund të vrasë 100 njerëz me një pikë të vetme.
17-vjeçari përfundoi në spital në veri të Sidneit, pasi u kafshua në dorën e tij të majtë nga gjarpri më i rrezikshëm në botë.
Por pas disa minutave në spital gjendja e tij u përkeqësua me shpejtësi.

Fakti që ai i shpëtoi ka habitur ekspertët e kafshëve të egra, pasi vdekja mund të vijnë brenda 45 minutash nga hemoragji e rëndë dhe paralizë.
Ndërsa ekspertët janë habitur për mbijetesën e tij, ata janë habitur gjithashtu se ai ishte kafshuar në qytetin e vogël të Kurri Kurri, më shumë se 600 kilometra vendi natyror ku ky lloj gjarpri rriveri perëndim të New South Wales dhe Queensland perëndimore.

Djali e solli gjarprin me vete, kur ai mori shkoi në spital, por nuk u konfirmua nëse ai tashmë ishte gjallë apo i ngordhur brenda në enë.
Policia shpreson se i riu do të shërohet nën trajtimin mjekësor, për të shpjeguar histrinë e këtij kafshimi.

Zyrtarët e spitalit në Spitalin Mater Kalvari në qytetin e Newcastle, 100 kilometra në veri të Sidneit, tha dje se shëndeti i djalit mbetet një shqetësim serioz, pasi helmi vazhdon të torturojë trupin e tij.
I njohur si një taipan, helmi i gjarprit është konsideruar të jetë më toksiku se i çdo zvarraniku tjetër helmuese në botë.
I njohur si një "gjarpër" i ashpër mes ekspertëve të zvarranikëve, një pickim prej helmit të tij është vdekjeprurëse për rezultatet te njerëzit dhe mund të vrasin më shumë se 250.000 minj.
Zonjusha Julie Mendezona, përgjegjëse zvarranikëve dhe merimangave në Parkun Australian Reptile, tha se helm i gjarprit ishte një neurotoxin që ka vepruar shpejt në tru.
"Efektivisht ai mbyll funksionin e mesazheve që shkojnë në trurin tuaj, të organeve juaj jetike, mushkërive tuaja, zemrës tuaj dhe madje edhe muskujve tuaj.
"Ai mund të vrasë dikë brenda 45 minuta madje dhe brenda gjysmë ore."

Anti-helm per pickimin nga taipan mbahet në kopshtet zoologjikë për raste urgjente, si dhe në spitalet që janë pranë me vendet e këtyre gjarprinjve.
Z. Mark Williams, një zëdhënës për Taronga Zoo Park Sydney, tha se hetimet janë duke vazhduar në mënyrën se si i riu u kafshua nga gjarpri aq larg nga mjedisi i tij natyror.
"Ju në fakt mund të mbani gjarpërinjtë e helmët në bazë të licencës së saktë, por një 17-vjeçar nuk do të ketë licencën e duhur pasi ka një moshë të vogël, ndaj priten hetimet pas shërimit të djalit tha Z. Williams.

KOMENTE