Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Indi. 4 leopardë vriten çdo javë në mënyrë të paligjshme
English

Indi. 4 leopardë vriten çdo javë në mënyrë të paligjshme

Të paktën katër leopardë janë vrarë dhe zier çdo javë në Indi, sipas një studimi nga një grup i ruajtësve.

Raporti nga trafiku i dokumentuar flet për 420 konfiskime lëkurash leopardi, kocka dhe pjesët e trupit në mes të viteve 2001 dhe 2010.

Ajo thotë se gjendja veriore e Uttarakhand është burimi më i madh për pjesë leopardi, ndërsa Delhi është qendër e tregtisë së paligjshme.

Leopardët janë një specie e mbrojtur në Indi dhe në të gjithë tregtinë ndërkombëtare tregtare pjesët e trupit të tyre janë të ndaluara.

Ekspertët e kafshëve të egra thonë se nuk ka vlerësime të besueshme për popullsinë e këtyre maceve të mëdha në Indi, por sipas vlerësimeve të përafërt, ka rreth 10.000 leopardë në vend.

Një studim mbi tregtinë e paligjshme të Leopardit në Indi, vlerëson se rreth 2.294 leopardë janë trafikuar në Indi gjatë hapësirës ​​10-vjeçare.

Studimi thotë se shumica e pjesëve të leopardit janë kontrabanduar në vendet aziatike si Kina, Burma dhe Laosi nëpërmjet kufirit poroz Indisë me Nepal.

Ajo thotë se nëse India nuk vjen urgjentisht me një strategji për të ndaluar joshjen e shfrenuar të tregtisë së pjesëve të leopardit, popullsia e mace e madhe do të bjerë më tej.

"Çdo rritje e kërkesës së tregut të jashtëm mund të çojë në një shkatërrim të numrit të leopardëve në Indi," tha Ravi Singh i Fondit World Wide.

"Niveli i kërcënimit ndaj leopardëve në vend ka qenë më parë i panjohur, por tani ka erdhur si pasojë nga shkatërrimi i pyjeve prej dorës së njeriut dhe ata nuk kanë ku të fshihen, duke i bërë më të dukshëm ndaj armëve të gjuetisë." tha Dr Rashid Raza, autori kryesor i studimit.

Raporti rekomandon që India duhet të ngrejë një task forcë për të ndaluar joshjen dhe tregtinë e pjesëve të trupit të leopardit, dhe vendosjen e bashkëpunimit të mirë rajonal me vendet të tregut tranzit.

Lëkura e Leopardit është tepër e çmuar për pallto leshi dhe kockat e tij janë përdorur në ilaçe tradicionale aziatike.

KOMENTE