Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Vdes 38 vjeçari nga ethet hemoragjike
English

Vdes 38 vjeçari nga ethet hemoragjike

Një burrë është diagnostikuar me një sëmundje tropikale pas kthimit në Britani të Madhe nga Afganistani por për fat të keq ai ka vdekur në spitalin mbretëror të Londrës.
38-vjeçari ishte duke luftuar për jetën e tij në një repart izolimi të sigurisë së lartë në Spitalin Royal Free në Londër, pas kontraktimit vdekjeprurës nga ethet hemorragjike Crimean-Congo (CCHF).

Ai u transferua nga RAF on a C-130 Hercules aircraft nga Njësia Brownlee në Glasgow në repartin e specializuar në Spitalin Royal Free në Londër të enjten.

Kontroll po bëhet dhe për pasagjerët e tjerë që ishin ulur afër tij.

"ethet hemorragjike Crimean-Congo mund të merren nga një pacient i infektuar vetëm përmes kontaktit të drejtpërdrejtë me gjakun e tyre apo lëngjeve të trupit, prandaj nuk ka rrezik për publikun e gjerë,"

Djali 38, u diagnostikua kur ai u kthye në Glasgow në një fluturim nga Kabuli, Afganistan, të martën.
Ai kishte fluturuar në Skoci në një fluturim nga Dubai.

Sëmundja shkaktohet nga pickimi i rriqnave ashtu siç kemi njoftuar dhe në publikimet e para.
Rriqnat janë njohur si transmetues të sëmundjeve, por tashmë ato janë njohur dhe për reaksionet alergjike tek njerëzit. Që prej 2009 Scott Commins imunolog, ka studjuar lidhjen e çuditshme midis riqnave, mishit dhe reaksionit alergjik.

Specialistet rekomandojnë personat nga zonat e prekura që rriqnat të mos largohen nga personat joprofesionalë por, me urgjencë të lajmërohen tek mjeku familjar dhe të lidhen me shërbimin veterinar për dezinfektimin e ambjenteve.
Në Shqipëri kanë filluar aktivitetin një sërë kompanish të specializuar me staf veterinerësh dhe specialistësh në këtë fushë, për shërbime dezinfektimesh dhe konsulencash të ndryshme.
Një prej tyre ndër më të specializuarat është dhe kompania GRIFIN,ka si aktivitet kryesor mbrojtjen e shëndetit publik, sigurinë ushqimore dhe mjedisit me metoda eko-miqësore.

GRIFIN në adresën Tiranë
nr. telefoni: 066 606 6679
066 272 1174
e-mail: grifin.albania@gmail.com


KOMENTE