English

Tërbimi i demostruesve grekë gjatë vizitës së Merkel (FOTO dhe VIDEO)

Fotot që shihni në krah tregojnë pritjen që i është bërë nga populli Grek kancelares gjermane Angela Merkel ditën e djeshme.

Policia greke ka gjuajtur me gaz lotsjellës dhe granata tymuese mbi protestuesit në qendër të Athinës të martën, kur ata u përpoqën të çajnë një pengesë për të arritur të preknin kancelaren gjermane Angela Merkel.

Rreth 50.000 demonstrues ishin mbledhur në sheshin Sintagma për të shprehur pakënaqësinë e tyre për udhëheqësen gjermane. Disa të veshur me uniforma naziste dhe të tjerët flamuj të djegur Svastika, ndërsa një person demostrues ishte duke vrapuar lakuriq nëpër qytet.
Policia u sulmua me gurë, shishe dhe shkopinj pasi demonstruesit u përpoqën të çajnë përmes një barrikadë të ngritur për të mbrojtur Merkel dhe delegacionin e saj, të cilët kishin takim me kryeministrin Samaras, ministrin Antonis në zyrën e tij disa qindra metra larg.

Mijëra protestues që këndonin "Historia është shkruar nga rebelët" u mblodhën në mënyrë paqësore para parlamentit grek, ndërsa një grup demonstruesish dogjën një svastika(kryç i thyer) dhe e hodhën atë mbi një barrierë të policisë.

"Unë nuk kam asnjë dyshim se Merkel ka qëllime të mira dhe dëshiron të ndihmojë, por kjo nuk do të zgjidhë problemin e Europës," thotë mësuesi në pension Irini Kourdaki.
Në aeroport ajo u prit nga kryeministri Samaras ku u kënduan dhe të dy himnet përkatëse të vendeve, ndërsa në qendër të Athinës pritja ishte më pak e ngrohtë.
Në sheshin Sintagma, parullat lexonin: Merkel, Greqia nuk është koloni e juaja dhe 'Ky nuk është një Bashkim Evropian, kjo është skllavëri"

Protestuesit mbanin edhe maska të gazit gjatë marifeteve naziste publicitare
Mësuesit, mjekët dhe punonjësit e tjerë publikë ndaluan punën të martën në një gjest proteste, ndërsa sindikatat dhe partitë opozitare politike dolën në rrugë, duke rrezikuar konfrontim me policinë.

Faqet gjermane në kryeqytetin grek, duke përfshirë edhe ambasadën dhe Institutin Goethe, ishin nën mbrojtje të veçantë.
Edhe në zonat e pakufizuara, zyrtarët ndalonin njerëzit në rrugë për të kontrolluar çantat e tyre.

Pra e tillë ishte panorama e djeshme në Athinë gjatë vizitës së kancelares gjermane. Athina ishte totalisht e blinduar sa demonstruesit ishin tepër të izoluar për të vepruar.
1405

KOMENTE