Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Lutje për 14 vjeçaren e cila u qëllua nga talebanët
English

Lutje për 14 vjeçaren e cila u qëllua nga talebanët

Pakistani ka bërë thirrje që dita e sotme të respektohet si një "ditë e lutjes" për shërimin e një vajze 14-vjeçare e cila u qëllua në kokë nga persona të armatosur talebanë.

Malala Yousafzai u transferua në një spital ushtarak në Ravalpindi të enjten. Mjekët thonë se progresi i saj gjatë ditëve të ardhshme do të jetë "kritik".

Talibanët thanë se do të synojë përsëri aktivisten e vajzave, duke e akuzuar atë për "promovimin e sekularizmit".

Por të shtënat kanë shkaktuar zemërim dhe protesta nëpër Pakistan.

Të premten, fëmijët e shkollës i kanë përkushtuar lutjet e mëngjesit për shërimin e saj dhe lutje të veçanta do të ofrohen edhe pas namazit javor në xhamitë në të gjithë vendin.

Shkollat ​​në Luginën Swat janë mbyllur të mërkurën në shenjë proteste ndaj sulmit. Protesta dhe mitingje janë mbajtur dhe do të mbahen gjithashtu në Islamabad, Peshavarit, Lahore, Multan, si dhe në qytetin e Malala së Mingora.

KOMENTE