Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
14-vjeçarja pakistaneze dërgohet në Londër për trajtim tepër të specializuar. Gjendja e saj është kritike
English

14-vjeçarja pakistaneze dërgohet në Londër për trajtim tepër të specializuar. Gjendja e saj është kritike

14-vjeçarja pakistaneze që u qëllua në kokë nga persona të armatosur talebanë javën e kaluar, është duke fluturuar në Britani të Madhe për trajtim mjekësor, ka thënë ushtria pakistaneze.

Malala Yousafzai deri tani ka qënë në një spital ushtarak në Ravalpindi, dhe mjekët thanë se përparimi i saj gjatë ditëve të ardhshme do të jetë "kritike".

Vajza shkroi një ditar në lidhje me vuajtje nën talebanët dhe u akuzua nga ana e tyre për "promovimin e sekularizmit".

Britania e Madhe tha se transferimi i Malala pasoi ofertën e Londrës për të ndihmuar atë.

Malala u dërgua në Islamabad dhe më pas u largua nga vendi në bordin e një ambulance ajrore dhënë nga Emiratet e Bashkuara Arabe, i shoqëruar nga një ekip mjekësor i plotë.

Ushtria tha se mjekët e saj në Ravalpindi ishin "të kënaqur me gjendjen e saj aktuale e cila është përshkruar si optimale".
"Paneli i mjekëve ka rekomanduar që Malala të zhvendoset jashtë në një qendër në Mbretërinë e Bashkuar e cila ka aftësinë për të siguruar kujdes të integruar për fëmijët të cilët kanë pësuar lëndime të rënda", tha ai.

Ajo pritet të ketë nevojë për të riparuar ose zëvendësuar kockat e dëmtuara në kafkën e saj dhe t'i nënshtrohet trajtimit neurologjik.
UK qëndron krah për krah me Pakistanin në luftën e saj kundër terrorizmit."

KOMENTE