Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ish-mbreti Kamboxhian ndahet nga jeta
English

Ish-mbreti Kamboxhian ndahet nga jeta

Norodom Sihanouk, ish-mbreti Kamboxhian i cili ishte një figurë e rëndësishme nëpër dekada të trazirave, ka vdekur.

Ish mbreti vdiq në një spital në kryeqytetin kinez, Pekin, pas një sulmi në zemër. Ai kishte qenë me shëndet të dobët për disa vjet.

Sihanouk, 89 vjeç, erdhi në fron në vitin 1941 dhe udhëheqi Kamboxhian për pavarësinë nga Franca në vitin 1953.

Pavarësisht periudhave të gjata të mërgimit dhe dorëheqjes të tij në vitin 2004 për shkak të shëndetit të sëmurë, ai mbeti një figurë me ndikim.

Sihanouk hoqi dorë në vitin 2004 në favor të djalit të tij, Mbreti Norodom Sihamoni.

"Vdekja e tij ishte një humbje e madhe për të gjithë popullin e Kamboxhias," tha ndihmësi i tij dhe relativ i Princi Sisowath Thomico. "Mbreti Sihanouk nuk i përket vetëm familjes së tij, ai i përkiste historisë së Kamboxhias".

Trupi i tij pritet të kthehet në Kamboxhia për një funeral zyrtar në pallatin mbretëror në Phnom Penh. Mbreti Sihamoni po fluturon në Pekin për të shoqëruar në shtëpi mbretin, tha një zëdhënës i qeverisë Kamboxhiane.

Një deklaratë nga ministria e jashtme e Kinës përshëndeti Sihanouk si një "mik i madh i popullit kinez".

KOMENTE