English

Makinë bombë vetëvrasëse, godet bazën e NATO-s në Afganistan

Një makinë bombë vetëvrasëse ka goditur një post ushtarak të përbashkët të NATO-s në Afganistan në provincën lindore Paktia.

Asnjë vdekje nuk është raportuar, por zyrtarët thanë se të paktën 10 anëtarë të ushtrisë afgane u plagosën gjatë sulmit dhe tha se ishte kryer nga Talibanët.

NATO tha se nuk ka viktima në mesin e Forcave Ndërkombëtare të Sigurisë të udhëhequr nga NATO(ISAF).

Forcat e huaja do të tërhiqen nga Afganistani deri në vitin 2014, por kjo ka ngjallur frikën e një rritje të dhunës.

Një zëdhënës i ISAF i tha agjencisë së lajmeve AFP se post në rrethin Zurmat u sulmua nga "kryengritësit duke përdorur një pajisje të improvizuar shpërthyese të automjeteve".

Abdul Raman Mangal, guvernator dhe deputet i provincës Paktia, tha se numri i ushtarëve të plagosur është 45. Ai i tha BBC se dhe baza kishte pësuar dëme.

Ai tha se shumica e ushtarëve të plagosur ka qenë në dhomat që u shembën nga forca e shpërthimit, e cila theu dritaret deri në 3 km (2 miles) larg.

Zëdhënësi Zabiullah Muxhahid i talebanëve tha se grupi militant kishte kryer sulmin dhe se luftëtarët e tij kanë arritur të thyjnë bazën.

Zyrtarët e NATO-s dhe afgane e kanë mohuar këtë.

KOMENTE