Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
28.000 të zhdukur nga kriza në Siri
English

28.000 të zhdukur nga kriza në Siri

Grupet e të drejtave të njeriut në Siri thonë se të paktën 28.000 njerëz janë zhdukur, pasi janë rrëmbyer nga ushtarët të milicisë.

Ata thonë se kanë emrat e 18.000 njerëzve të zhdukur që nga viti kur protestat anti-qeveritare filluan 18 muaj më parë.

Grupi i aktivistëve Avaaz thotë se "askush nuk është i sigurt" nga një fushatë e qeverisë me qëllim terrorin.
Ai synon t'i japë Këshillit për të Drejtat e Njeriut një dosje për hetim.

Avaaz ka mbledhur dëshmi nga Sirianët që thonë se burrat, bijtë dhe bijat janë rrëmbyer me forcë nga forcat pro-qeveritare.

Ato përfshijnë Fayzeh al Masri, nga një periferi e Homs, ku i biri 26-vjeçari, Ahmed Ghassan Ibrahim u zhduk në shkurt. Ai në telefonatën e fundit që kishte patur me familjen, u tha atyre se ata nuk duhet të telefonojnë atë në këtë apo ndonjë numër tjetër.

Familja bëri përpjekje të përsëritura për të marrë përgjigje nga shërbimet e sigurimit, por dështuan, pastaj një ditë dikush u përgjigj,duke i thënë se ai ishte vrarë në Rastan dhe ishte varrosur, gjë që familja nuk e beson.

Dhe raste të tilla janë me mijëra shprehet aktivistët e grupit Avaaz.

KOMENTE